Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

A është e rrezikuar Shqipëria nga tërmetet? Flet sizmologu

Ibrahim Milushi, inxhinier në Institutin e Gjeoshkencave tha në emisionin Now në Euronews Albania se Shqipëria është një zonë aktive sa i takon tërmetit,...

Sizmologu: Tërmeti në Turqi sa 130 bomba bërthamore

Ibrahim Milushi, inxhinier në Institutin e Gjeoshkencave tha në emisionin Now në Euronews Albania se numri i viktimave nga tërmeti shkatërrimtarë që goditi Turqinë...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...

33-vjeçarja nga Vlora thyen tabunë, drejton autobusin e linjës Shqipëri-Itali

Ajo është 33 vjeç dhe drejton prej më shume se një muaji autobusin me pasagjerë në linjën ndërkombëtare Shqipëri- Itali. Eranda Dishani vajza nga Vlora...
ZGJEDHJET VENDORE NË KOSOVË

Shpend Ahmeti i uron fitoren Ramës, përgëzon Vitinë për fushatën

Kryetari aktual i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Përparim Ramën që pritet të jetë tashmë pasardhësi i tij në krye të Komunës së Prishtinës. “Përparimit...

Lutfi Haziri ia uron fitoren Lëvizjes Vetëvendosje në Gjilan

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Gjilanit, Lufti Haziri ia ka uruar fitoren kandidatit të Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Hyseni. Përmes një postimi...

PDK: Populli ia ktheu shpinën Albin Kurtit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha se partia e tij, në raundin e balotazhit fitoi në pesë komuna. Ai tha se ky...

REZULTATET: LDK e PDK marrin nga 5 komuna, LVV siguron 4 fitore

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur të fitojë vetëm një nga katër komunat më të mëdha në Kosovë. Lidhja Demokratike e Kosovës ka arritur një fitore të...

LEXIM I KËSHILLUAR

‘Farmacia e Zotit’: 19 ushqimet që duken njësoj si organet të cilave ato u shërbejnë

Përgatituni të mbeteni absolutisht të shtangur me këtë listë ushqimesh që duken njësoj si organet të cilat ato i ndihmojnë të shërohen apo të...

Në sa shtete të botës mund të udhëtoni? Ja sa e fuqishme është pasaporta shqiptare 

Shqipëria ja ka kaluar disa vendeve shumë më të pasura dhe të zhvilluara se ajo për sa i përket fuqisë së pasaportës së saj. Indeksi...

Botës po i shtohet një oqean i ri, mësoni ku ndodhet ai

Një oqean i ri po formohet, ja cili është kontinenti të cilin ai po e ndanë mes për mes. Pllakat tektonike të Tokës janë në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×

KRYESORE NGA VENDI

Bie ashensori me njerëz brenda në pallatin në Tiranë

Dy persona janë plagosur pasi ashensori ku ndodheshin ka rënë për shkak të një defekti. Ngjarja ka ndodhur në Unazë të Re, në rrugën...

Kishte fshehur tufat me paund të lidhura në brez, e ‘pëson keq’ 33-vjeçari në Rinas

Një 33-vjeçar është proceduar penalisht nga policia kufitare e Rinasit, pasi gjatë kontrollit fizik iu gjetën të fshehura në brez një shumë prej 21...

 Neglizhenca e mjekut vret, protestë për dy gratë që humbën jetën pas lindjes

Para maternitetit “Koço Gliozheni” disa aktivistë të shoqërisë civile zhvilluan një aksion simbolik për humbjen e jetës së dy grave pas lindjeve. Manekini i një...

“Euro në kuti dhe poshtë batanijes”, Rozeta Dobi “fundos” ish-zyrtaren Alda Klosi

Ripyetja e Rozeta Dobit më 3 shkurt çoi pa asnjë mëdyshje hetuesit të lëshonin urdhrin e arrestit për ish-zyrtaren Alda Klosi. Në dëshminë e re...


“Kutia e pandorës”- Gruaja merr përsipër fajin: Kokaina është e imja, lironi djalin

Arrest me burg ka caktuar Gjykata e Tiranës për 4 persona që ranë në prangat e policisë, në kuadër të operacionit "Kutia e Pandorës"....

Çështja McGonigal| PD dorëzon në Kuvend 13 pyetje për Ramën

Partia Demokratike ka dorëzuar këtë të hënë kërkesën me 13 pyetje për kryeministrin Rama lidhur me çështjen McGonigal. Kërkesa është firmosur nga 13 deputetë të...

Shqiptarët s’janë pijedashës; konsumi për frymë 4.4 litra, renditemi në vendin e 90

Kur flitet për konsum alkooli, Shqipëria renditet në vendin e 90 në botë. Pra, në 190 shtete të marra në shqyrtim nga institutet vendore...

“Njerëz binin nga shkallët”- shqiptari rrëfen përjetimet: Tmerr! Shpëtova një fëmijë

Bruno Dodi një nga të mbijetuarit e tërmetit në Turqi, rrëfeu në një intervistë ekskluzive në Euronews Albania, përjetimit e tërmetit shkatërrimtar që goditi...

EDITORIAL

Sa e korruptuar është realisht BE-ja? Skandali i fundit, thjesht ‘maja e ajsbergut’

Disa nga skandalet e korrupsionit brenda për brenda BE-së për shumicën e europianëve janë absolutisht të paimagjinueshme. Për njeriun e thjeshtë, Katargate ishte tronditës: ideja...

‘Si të bëheni të pamposhtur’ nga perandori romak: Marcus Aurelius

'Arti i të qenit i pamposhtur' nga filozofi stoik dhe mbreti romak Marcus Aurelius Marcus Aurelius Antoninus ishte perandor i Romës nga viti 161 pas...

Kolumnisti holandez: Pse mbreti holandez dhe ai shqiptar s’janë të ftuar në Samit?

Një kolumnist holandez ka shkruar rreth vizitës së nesërme të kryeministrit holandez Mark Rutte në Tiranë, duke iu referuar miqësisë mes tij dhe kryeministrit...

Ja si u mësohet historia e Kosovës dhe Luftërave Ballkanike studentëve serbë

Kjo është ajo që u mësohet në librat shkollorë studentëve serbë të moshës së gjimnazit rreth Luftërave Ballkanike si dhe Luftës së Kosovës. Brenda afro...

Zbuloni ‘qytetin fantazmë’ nga ku sipas Daily Mail shqiptarët po i ikin korrupsionit

Britanikja Daily Mail duket se i ka shpallur një 'luftë' të hapur Shqipërisë ku në një editorial tjetër ajo tregon detaje rreth një ‘qyteti...

Si duhet të lexohen F. Dostojevski dhe L. Tolstoi pas luftës në Ukrainë?

Si t’i lexojmë gjigandët rusë pas 24 shkurtit 2022? Si dikush që e jep mësim letërsinë ruse, nuk mund të mos e kuptoj botën përmes...

Pse Perëndimi po humbet mbështetjen?

Vetëm pak muaj më parë, më 7 prill 2022, kambanat e alarmit ranë në shumicën e kryeqyteteve evropiane dhe të Amerikës së Veriut. Arsyeja nuk...

10 donatorët më të mëdhenj në zgjedhjet e SHBA-së – dhe interesat e tyre

Amerikanët e pasur shpenzuan shumë këtë sezon afatmesëm për të ndikuar në votat e secilës palë në zgjedhje. Cikli i zgjedhjeve afatmesme të vitit 2022...

Putini shpall ‘xhihad’ kundër Perëndimit

Presidenti rus Vladimir Putin shpalli xhihadin kundër Perëndimit në një fjalim të fundit të mbajtur në klubin e diskutimit Valdai në Moskë. Në demagogjinë e...

Lea Ypi: Shqiptarët, viktimat më të fundit të një projekti ideologjik

Kur isha fëmijë në vendin tim, Shqipërinë e viteve 90-të, babai i një prej miqve të mi ishte një kontrabandist njerëzish. Dikur e thërrisnim...

Rruga që ndjekin shqiptarët për të hyrë ilegalisht në Angli – hap pas hapi

Njihuni me rrugën që ndjekin shqiptarët për të hyrë ilegalisht në Britani - hap pas hapi. Media britanike The Telegraph ka detajuar një itinerar hap...

Si u bë Britania e Madhe një nga vendet më të varfra në Europën Perëndimore?

"Muajt ​​e fundit kanë qenë të vështira për Mbretërinë e Bashkuar, por kjo krizë nuk nisi sot..." Britania zgjodhi financat në vend të industrisë, masat...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×


KRYESORE NGA RAJONI DHE BOTA

Çdo gjë e rrënuar, fotot para dhe pas tërmetit shkatërrimtar

Dy tërmete të mëdha dhe një sërë pasgoditjesh kanë goditur Turqinë, Sirinë dhe rajonin përreth, duke vrarë më shumë se 2700 njerëz dhe duke...

E trishtë/ Foshnja lind në rrënoja, nëna vdes pasi e sjell në jetë (VIDEO)

Një foshnjë ka lindur në Alepo të Sirisë, mes rrënojave që solli tërmeti në juglindje të Turqisë. Nëna e bebit ka humbur jetën nën rrënoja,...

“Prita vdekjen me fëmijët”- babai rrëfen momentet e tërmetit

Mohammed Hamza ishte në qytetin sirian të Idlibit kur tërmeti me magnitudë 7.8 goditi në orët e para të së hënës. Ai tregoi se u...

“Allahu na ndihmoftë”| Ish-futbollisti i Kombëtares turke thirrje mes lotëve (video)

Ish futbollisti i kombëtares turke, Gokhan Zan duket brenda një makine ndërsa i përlotur kërkon ndihmë përmes një videoje që po qarkullon në rrjete...

Video/ Momenti kur ndërtesa shumëkateshe ndahet në mes dhe bie në rrugë në Turqi

Juglindja e Turqisë u godit nga një tërmet i fuqishëm prej 7, 8 ballë i shkallës Rihter i pasuar nga qindra pasgoditje 2 prej...

Osmani autorizon Forcën e Sigurisë së Kosovës për ndihmë në Turqi

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, në cilësinë e komandantes supreme, ka nënshkruar autorizimin për dërgimin e trupave të Forcës së Sigurisë së Kosovës në...

Shkon në 2500 numri i viktimave nga tërmeti në Turqi

Numri i të vdekurve në Turqi dhe Siri është rritur në të paktën 2,509 pas tërmetit të fuqishëm 7.8 ballë që goditi Turqinë jugore...

Rihapet Aeroporti i Prishtinës pas kërcënimit të rremë me bombë

Kërcënimi me bombë në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari” ka rezultuar të jetë i rremë, dhe aeroporti tashmë është i hapur për fluturime. Kështu...

Shkatërrim në Turqi e Siri, ekipet e shpëtimit në garë me kohën

Provinca e Hatajit, në Turqi, është shkatërruar nga tërmeti 7.8 ballë i shkallës Rihter, që tronditi vendin në orën 4 e 17 të mëngjesit,...

Nga Azia në Amerikën Latine, cilat janë vendet më të rrezikuara nga tërmetet

Disa vende të botës janë më të prirura të preken nga tërmetet se të tjerat. Ndaj, nëse planifikoni të udhëtoni apo të jetoni në...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Shqiptarja rrëfen situatën në Turqi: 8 mijë veta janë nën rrënoja

Rudina Ajazi, shqiptarja e cila banon në Turqi rrëfeu në “Now me Erla Mëhillin” tmerrin me të cilin u përballën pas goditjeve shkatërrimtare që...

“Në duart e Zotit”, shqiptarja në Turqi rrëfen panikun: Çdo 1 minutë ka tërmet

Rudina Ajazi, shqiptarja e cila banon në Turqi rrëfeu në “Now me Erla Mëhillin” tmerrin e përjetuar që pas tërmetit të parë të të...

Tërmeti apokaliptik, si do ndërhyjnë forcat e ndihmës së Shqipërisë në Turqi

Ambasadori shqiptar në Turqi, Kastriot Robo tregoi në “Now me Erla Mëhillin” se si do të ndërhyjnë forcat e ndihmës së Shqipërisë në Turqi...

EMISIONETKËNDVËSHTRIME Një këndvështrim në një botë ku të gjitha këndvështrimet kanë rëndësi

Më në fund është koha t’i themi ‘Po’ të ardhmes europiane të Ukrainës

  Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Nuk është e lehtë të mendosh për të ardhmen e vendit tënd kur...

Mos lejoni luftën në Ukrainë të eklipsojë një tjetër krizë humanitare

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Vitin e shkuar, kur isha në Republikën Demokratike të Kongos shpërtheu vullkani Nyiragongo....

Biden parashikoi pushtimin rus të Ukrainës. Edhe Sirianët

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Javët përpara sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës ishin plot me spekulime mbi probabilitetin...

Çfarë ndodh pas Ukrainës

Sa më shumë lexoj shtypin perëndimor, aq më shumë besoj se bota jeton në të shkuarën. Nuk lexon dot asgjë për të ardhmen. Ka...

VIDEO

Të bësh humor me vdekjen për klikime, pastori e sipërmarrësja nuk bien aspak dakord

Baltazar Lemos, 60 vjeç, nga Brazili, njoftoi vdekjen e tij në mediat sociale dhe organizoi një funeral te rremë për miqtë dhe familjen e tij. Pastori...

Amerikani i mbuluar me flamurin kuq e zi: Dua pasaportë shqiptare

Clayvion Winn është një amerikan që ka një dashuri shumë të madhe për Shqipërinë, për gjuhën tonë, për këngët, madje edhe për vallet tradicionale. Në...

Fli dhe fasule me suxhuk, të preferuarat e amerikanit të njohur si Klej Zezakaj

Clayvion Winn është një amerikan që ka një dashuri shumë të madhe për Shqipërinë, për gjuhën tonë, për këngët, madje edhe për vallet tradicionale. Në...

Amerikani: Ja cila është kënga e parë që kam mësuar në gjuhën shqipe

Clayvion Winn është një amerikan që ka një dashuri shumë të madhe për Shqipërinë, për gjuhën tonë, për këngët, madje edhe për vallet tradicionale. Në...

‘Do vdesësh’, gazetarja: Çfarë më tha doktoresha kur isha mbipeshë

Gazetarja angleze, Alice Taylor ka arritur që në 2 vite, të bjerë 43 kilogram nga pesha. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Taylor...

Gazetarja: Eci 5 km në ditë, kështu i humba 43 kg në 2 vite

Gazetarja Alice Taylor thotë se në 2 vite, arriti që të bjerë 43 kilogram nga pesha. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Taylor...

Mjekja Fida: 3 seanca nxirjeje me lazer, rrezik për kancer të lëkurës

Mjekja dermatologe, Monika Fido deklaroi se aparaturat që shërbejnë për nxirjen artificiale rrezikojnë shfaqjen e kancerit të lëkurës në individë të caktuar. Në emisionin "Good...

Mjekja tregon shenjat: Myku i thonjve kërkon deri në 6 muaj trajtim dermatologjik

Mjekja dermatologe, Monika Fido thotë se myku i thonjve kërkon deri në 6 muaj trajtim dermatologjik. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Fido...

Toksikologia: Pas vitit 2020, asnjë pikë alkool nuk konsiderohet i shëndetshëm

Toksikologia Suela Xhufi thotë se pas vitit 2020, asnjë gram alkool nuk konsiderohet i shëndetshëm. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Xhufi nënvizoi...

Shqiptarja nga Kanadaja: Vetëm 2 gota alkool në javë është shokuese për ne

Shqiptarja e cila jeton në Kanada, Klejda Hila thotë se njerëzit në këtë shtet janë shokuar me vendimin e fundit të qeverisë, sipas së...

Hysenllari: Në Durrës, Vlorë dhe Shkodër probleme me energjinë elektrike nga reshjet

Drejtori i Drejtorisë së Gatishmërisë Emergjente, Robert Hysenllari deklaroi se reshjet intensive gjatë ditëve të fundit, kanë sjellë edhe probleme me energjinë elektrike. Në emisionin...

Hysenllari: U deshën 6-7 orë reshje intensive që Shkodra dhe Lezha të përmbyteshin

Drejtori i Drejtorisë së Gatishmërisë Emergjente, Robert Hysenllari thotë se Shkodra dhe Lezha u përmbyten pas reshjeve intensive në një hark kohor prej 6-7...

Eksperti: Rritja e vlerës së gjobës nuk ndikon në uljen e aksidenteve rrugore

Eksperti i sigurisë rrugore, Mamir Hodo deklaroi se rritja e vlerës së gjobës nuk ndikon në uljen e aksidenteve rrugore. Në emisionin “Good Morning Albanians”...

Eksperti rrugor tregon si janë përplasur 5 mjete në autostradë, shkak ambulanca

Eksperti i sigurisë rrugore, Mamir Hodo thotë se nuk respektohet distanca e sigurisë ndërmjet automjeteve, veçanërisht në autostrada. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews...

Taksisti: Shqiptarët s’kanë durim as në shi e as në diell, i bien borisë në trafik

Sipas taksistit, Tasim Hajdari, shoferët në Shqipëri nuk kanë durim as në ditët me shi, por as në ditët me diell. Në emisionin "Good Morning...

‘Patriotizëm koti’, Guri: Mjaft më me simbolet e shqiponjës dhe flamurin në kurriz

Inxhineri Sazan Guri e cilëson "patriotizëm koti", mënyrën sesi disa grupe ekstremiste përdorin simbolet e shqiponjës dhe flamurin kombëtar. Në emisionin "Good Morning Albanians" në...

Sazan Guri: Futbollistët tanë nuk dinë as tekstin e flamurit, të gjithë stonojnë

Inxhinieri Sazan Guri thotë se futbollistët e Kombëtares nuk e dinë tekstin e Himnit të Flamurit. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Guri...

Qafoku: Lea Ypi e quajti himnin në shkolla si “patriotizëm idiot”, është keqkuptuar

Gazetari Roland Qafoku deklaroi se duhet të ketë një keqkuptim në reagimin e studiueses Lea Ypi, e cila e konsideroi patriotizëm idiot, vendimin e...

Roland Qafoku: Ata që bëjnë patriotizëm në rrjetet sociale, s’dinë Himnin e Flamurit

Gazetari Roland Qafoku thotë se nuk duhet politizuar vendimi i qeverisë, ku Himni i Flamurit do të këndohet nga të gjithë nxënësit e shkollave...

Eksperti i IT-së: Mbi 80% e shqiptarëve e përdorin internetin

Eksperti i IT-së, Edmond Liçaj thotë se aktualisht, mbi 80% e shqiptarëve janë përdorues të internetit. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Liçaj...

Pensionistja nga Saranda: Blej me kartë në internet, së fundmi mora çaj dobësimi

Pensionistja nga Saranda, Bedrie Ibrahimi thotë se e përdor internetin për blerje apo edhe për shërbime bankare. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania,...

Gërhisni? Mjeku Minarolli: Mos flini me shpinë

Mjeku otorinolaringolog, Tedi Minarolli deklaroi se edhe pozicioni sesi flemë, ndikon te gërhitja. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Minarolli nënvizoi se personat...

Mjeku ORL tregon pse burrat gërhasin më shumë sesa gratë

Mjeku otorinolaringolog, Tedi Minarolli thotë se burrat gërhasin më shumë sesa gratë dhe kjo për shkak të disa faktorëve, të cilët janë të ndryshëm. Në...

A shërohet gërhitja? Mjeku: Pyetje 1 milion dollarëshe

Mjeku otorinolaringolog, Tedi Minarolli thotë se shërimi i gërhitjes, varet nga disa faktorë të ndryshëm. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania, Minarolli u...

Zëdhënësi i Policisë: Pas Shkodrës, po verifikojmë kamerat e instaluara në çdo qytet

Zëdhënësi i Policisë së Shtetit, Gentian Mullaj deklaroi se pas Shkodrës, do të verifikohen kamerat e instaluara në çdo qytet në vend. Në emisionin "Good...

Mullaj: Komandanti zbriti 400 m me litar për të shpëtuar 43-vjeçarin në kanion

Zëdhënësi i Policisë së Shtetit, Gentian Mullaj ka dhënë detaje rreth operacionit të zhvilluar për shpëtimin e një 43-vjeçari, i cili kishte mbetur i...

Xhumari: 5-6 operacione me pacientë zgjuar janë bërë gjithsej në Shqipëri

Shefi i shërbimit të Neurokirurgjisë në QSUT, Artur Xhumari ka folur rreth ndërhyrjes kirurgjikale që u krye në trurin e një pacienti, teksa ai...

Sa e vështirë është të bindësh pacientin të jetë zgjuar në operacion? Flet mjeku

Shefi i shërbimit të Neurokirurgjisë në QSUT, Artur Xhumari thotë se operacioni me pacientë zgjuar, ka të bëjë edhe me personalitetin e të sëmurit. Në...

Operimi me pacientë zgjuar, Xhumari: Fillimisht evidentohej epilepsia, tani tumoret

Shefi i shërbimit të Neurokirurgjisë në QSUT, Artur Xhumari ka folur rreth ndërhyrjes kirurgjikale që u krye në trurin e një pacienti, teksa ai...

Fermeri: Feta grek bëhet me qumësht dele shqiptar

Fermeri Alban Çakalli tha në një intervistë për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se djathi karakteristik grek feta bëhet me qumësht dele shqiptar. “Eksportohet...

Eksperti: Bëhet hile me karburantet, s’merr sasinë dhe cilësinë për të cilën paguan

Eksperti i autoshkollave, Tonin Gjinaj deklaroi se në vendin tonë bëhet hile me karburantët, pasi nuk merr sasinë dhe  cilësinë për të cilën paguan. Në...

Kamionistja shqiptare tregon se si të kursesh 15% karburant me 40 ton ngarkesë

Kamionistja shqiptare, Bianka Dervishi thotë se në fillimet e punës së saj, ka harxhuar më tepër karburant kur drejtonte kamionin. Në emisionin "Good Morning Albanians"...

Eksperti: Shpejtësia, mbingarkesa e konsumimi i gomave harxhojnë më shumë karburant

Eksperti Tonin Gjinaj ka renditur disa nga arsyet se përse drejtuesit e mjeteve harxhojnë më shumë karburant. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews Albania,...

A mund ta refuzosh një propozim për martesë në 2656 metra lartësi?

Nëntor Oseku është shqiptar i Kosovës ,me profesion jurist që ka si pasion fotografinë dhe udhëtimet në vende të ndryshme. Ai së bashku me bashkëshorten...

Pipero: Po shtohen kërkesat e të rinjve për t’u specializuar si mjekë infeksionistë

Pëllumb Pipero thotë se këtë vit është shtuar kërkesa nga të rinjtë për t’u specializuar si mjekë infeksionistë. Në emisionin "Good Morning Albanians" në Euronews...

95% e shqiptarëve kanë imunitet nga COVID-19, thotë mjeku Pipero

Mjeku Pëllumb Pipero deklaroi se 95% e shqiptarëve kanë krijuar imunitet nga COVID-19, sipas një studimi të bërë nga Instituti i Shëndetit Publik dhe...

Pëllumb Pipero: Pandemia COVID-19 mbaron në fund të vitit 2023

Mjeku Pëllumb Pipero thotë se fundi i këtij viti apo fillimi i vitit të ardhshëm, do të shënojë fundin e pandemisë COVID-19. Në një intervistë...

Eksperti i IT-së, qytetarëve: Rrini të qetë, nuk janë prekur llogaritë bankare

Eksperti i IT-së, Besmir Semanaj deklaroi se qytetarët duhet të jenë të qetë, pas publikimit të të dhënave bankare nga hakerat iranianë. Në emisionin "Good...

Eksperti i IT-së kërkon dëmshpërblim për daljen e të dhënave të tij personale

Eksperti i IT-së, Besmir Semanaj thotë se do të kërkojë dëmshpërblim për daljen e të dhënave të tij personale, por edhe të familjarëve. Në emisionin...

Berberi i VIP-ave: Dua t’i pres flokët Sali Berishës, do refuzoja Erion Veliajn

berberi i njohur nga Kosova, Riza Bajrami deklaroi se do kishte shumë dëshirë që të kishte klient, ish-kryeministrin Sali Berisha. Në emisionin "Good Morning Albanians"...

Babai i 6 fëmijëve, apel për ndihmë: 2 janë autikë, i vogli i operuar

Ladi Gjika, babai i Danielit, fëmijës që u operua për rreth 13 orë në Pediatrinë e Tiranës, ka bërë një apel për ndihmë në...

EMISIONETMË TË LEXUARAT

U përball me portierin që vdiq nga tërmeti, flet futbollisti shqiptar

Ahmet Eyup Turkaslan mbeti viktimë e tërmetit shkatërrimtar në Turqi. 28-vjeçari luante tek skuadra e Yeni Malatyaspor, ndërkohë që mbeti i bllokuar nën rrënoja. Futbollisti...

Të gjitha kafshët dhe shpendët e ndiejnë tërmetin disa sekonda para

Inxhinieri gjeolog, Sazan Guri tregoi në një intervistë për Euronews Albania se kafshët dhe shpendët e ndiejnë tërmetin disa sekonda para se të ndodhë. Sipas...

Kryeredaktori i “Anadolu Agency”: Tërmeti ka dëmtuar 1/3 e territorit turk

Mehmet Ozturk, kryeredaktor i "Anadolu Agency" tha në një intervistë për Euronews Albania se tërmeti shkatërrimtar që goditi Turqinë mëngjesin e të hënës ka...

“Turqia ka stok banesash të vjetra”- Inxhinieri shpjegon shembjen e ndërtesave

Inxhinieri i ndërtimit, Markel Baballëku tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Turqia, aty ku mëngjesin e të hënës goditi një tërmet tragjik,...

Sazan Guri: Kryeqyteti nuk është zonë sizmike, tiranasit të rrinë të qetë

Inxhinieri gjeolog, Sazan Guri tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Tirana nuk është një zonë sizmike. Sipas tij qytetarët nuk kanë pse të...

Masa drastike për Manchester City, klubi mund të përjashtohet nga Premier League

Manchester City mund të përballet me një sërë masash deri në përjashtim nga Premier League angleze, kjo për shkak të shkeljeve financiare të kryera....

“Spitalet në panik, thirrje për dhurim gjaku” – Mjeku tregon situatën në Turqi

Mjeku shqiptar në Turqi Gëzim Dauti tha në një intervistë për Euronews Albania se shkollat janë mbyllur në të gjithë Turqinë për 1 javë,...

“Ç’punë ka Zelensky në San Remo?”-Italianët kundër presidentit në festival

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, nuk do t'i drejtohet festivalit të San Remos me video-mesazh, njoftuan organizatorët. Në konferencën për shtyp të televizionit shtetëror italian...

Zukali: Në Adana, 2 pallate ku banojnë shqiptarë janë shembur

Bora Zukali, kryetari i Shoqatës “Vatra e shqiptarëve” në Stamboll tha në një intervistë për Euronews Albania se 2 pallate në Adana të Turqisë...

Tërmeti tragjik në Turqi shkatërron plotësisht kështjellën historike Gaziantep

Kështjella historike Gaziantep u shkatërrua pas tërmetit tragjik që goditi juglindjen e Turqisë. Kangjellat prej hekuri rreth oborrit ishin të shpërndara në trotuaret përreth. Muri...

KOSOVA

Kurti: E pranojmë propozimin e BE-së për normalizimin e marrëdhënieve

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti  pas takimit të sotëm me emisarin e posaçëm të dialogut, Miroslav Lajçak ka thënë se e “pranon...

Kërcënim me bombë në aeroportin e Prishtinës, evakuohen udhëtarët

Zëdhënësja e Aeroportit Ndërkombëtar të Prishtinës “Adem Jashari”, Valentina Gara, ka bërë me dije se kanë marrë një kërcënim me bombë. Gara njofton se udhëtarët...

Lajçak për Asociacionin: Gjithçka që është nënshkruar duhet të zbatohet

Përfaqësuesi special i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se me kryeministrin Albin Kurti, kanë biseduar për kushtet e tij për...

Presion për të pranuar asociacionin? Lajçak zbarkon në Prishtinë

I dërguari i posaçëm i Bashkimit Evropian për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë, Mirosllav Lajçak, viziton sot Kosovën dhe Serbinë. Qeveria e Kosovës ka...

MAQEDONIA E VERIUT

Ceremoni në shtetrrethim, mbahen homazhet për heroin bullgaro-maqedonas

Maqedonia e Veriut kremtoi ditëlindjen e heroit bullgaro-maqedonas Goce Dellçev pa incidente dhe probleme, por në atmosferë të tensionuar dhe me siguri të lartë....

Shqiptarët në qeverinë e RMV, Arben Taravari kërkon Ministrinë e Shëndetësisë

Partia e Aleancës për Shqiptarët do të jetë pjesë e qeverisë në Maqedoninë e Veriut. Kryetari Arben Taravari tha se ka interes për të...

Zgjerohet qeveria në RMV, koalicion i gjerë në pritje të zgjedhjeve të parakohshme

Sot pritet të fillojnë bisedimet mes qeverisë së  kryeministrin Dimitar Kovaçevski dhe ekipit negociues të Aleancës për Shqiptarët për përfshirjen e mundshme të kësaj partie...

Kërcënohet studentja në RMV: Nuk duan që të hap bibliotekën me libra shqip

Studentja shqiptare nga Maqedonia e Veriut, Emira Selimi ka ndërmarrë një nismë të veçantë, ku kërkon mbështetje që të hapë bibliotekën e parë shqipe...

EVROPA

Strehimi i Gruevskit, Novak: Këto çështje i takojnë gjyqësorit

Hungaria nuk përgjigjet lidhur me azilin e dhënë ish-kryeministrit Nikolla Gruevski në vitin 2018 edhe pse ai është në listën e zezë amerikane dhe...

BE-ja aktivizon ndihmën emergjente për Turqinë

Komisioni Evropian ka njoftuar se me kërkesë të Turqisë, pas tërmetit të rëndë që ka goditur vendin, ka aktivizuar mekanizmat emergjentë të unionit për...

Scholz: Putin nuk më ka kërcënuar as mua as Gjermaninë

Kancelari gjerman, Olaf Scholz, ka thënë të dielën se presidenti rus, Vladimir Putin nuk e ka kërcënuar as atë, as Gjermaninë. Ai i ka bërë...

Trazira në Itali, manifestuesit kërkojnë lirimin e ish-terroristit

Disa qindra persona, anëtarë të një lëvizjeje anarkiste, morën pjesë në një protestë të paautorizuar në qendër të Romës. Protestuesit kërkonin heqjen e regjimit të...

BOTA

Beyonce thyen rekordin, artistja më e vlerësuar në histori

Një lajm që nuk duhet të habisë njeri! Beyonce u bë artistja më e dekoruar e Grammy Awards në ceremoninë e mbajtur të dielën...

“Do të jap një çokollatë”- Biseda mes personelit dhe fëmijës nën rrënoja

Ndërsa një ekip shpëtimi po kujdesej të nxirrte një fëmijë nga rrënojat, përveç pamjes së trishtë, prekëse ishte dhe biseda mes personelit dhe të...

Vdes futbollisti turk, u bllokua nën rrënoja pas tërmetit katastrofik 

Tërmeti shkatërrimtar që goditi Turqinë shkaktoi më shumw se 2300 viktima. Mes atyre që humbën jetën rezulton dhe portieri i skuadrës së Yeni Malatyaspor....

“Zgjati 100 sekonda”- sizmiologu britanik: Mund të ketë tërmete të fuqishme

Një sizmolog britanik ka paralajmëruar se Turqia dhe Siria mund të përballen me mijëra pasgoditje tërmeti gjatë javëve apo muajve të ardhshëm. Duke folur për...