1.2 mln euro dëm, rindërtimi me vonesa në Krujë, zvarritet për 2 vite tenderi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkia e Krujës ishte më e goditura nga dëmet që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit 2019 në Shqipëri.

Por edhe pse shiritat për njësitë e banimit të shtëpive të financuara nga fondacionet private janë prerë, institucionet shtetërore përgjegjëse të cilat po menaxhojnë miliona euro fonde të tërmetit, nuk janë shqetësuar për banorët e mbetur jashtë.

Euronews Albania ka siguruar dokumenta, të cilat tregojnë se Fondi Shqiptar i Zhvillimit ka shpallur fituesin për projektimin e 8 pallateve në bashkinë e Krujës vetëm 3 javë më parë.

- Advertisement -

Hartimi i projektit është hallka e parë që duhet të bëjnë institucionet për të nisur punën për ndërtimin e objekteve, por edhe pse kjo procedurë ishte parashikuar të mbyllej në verën e vitit 2020, Fondi Shqiptar i Zhvillimit e ka përfunduar në fund të qershorit të këtij viti.

Ndërtimet për tërmetin e 2019-ës në shumë zona po përfundojnë, ndërsa për 8 pallatet në Krujë që do të akomodojnë afro 250 familje, nuk është bërë ende projekti.

Në kohën që institucionet vonojnë procedurat, mijëra euro derdhen çdo muaj nga buxheti i shtetit për të paguar qiratë e familjeve të pastreha.

8 pallatet në Krujë, edhe nëse çdo procedurë zbatohet në kohë, do të duhen të paktën 2 vjet të tjera që të ndërtohen.

Për këtë vonesë të krijuar nga Ministria e Rindërtimit dhe Fondi Shqiptar i Zhvillimit buxheti i shtetit do të paguajë 1.2 milion euro qira shtesë.

Bashkia e Krujës është lënë pa fonde edhe për kolaudimin e punimeve të shtëpive që kanë përfunduar. Këtë vit kjo njësi vendore ka hapur 7 tendera për për një vlerë modeste prej 4 mijë eurosh për kolaudimin e disa banesave që janë rindërtuar me fondet e veta. Institucionet që kanë miliona euro për rindërtimin, nuk kanë kaluar paratë për kolaudimin e banesave, çka do t’u mundësonte familjeve të hynin në shtëpi.

Deri tani buxheti i shtetit ka financuar 557 milion euro për rindërtimin, (GRAFIK) shuma të cilat janë siguruar duke rritur borxhin publik, ndërsa  Ministria e Rindërtimit dhe Fondi Shqiptar i Zhvillimit, kanë harruar disa zona dhe kanë vendosur në prioritet qytete të tjera, duke krijuar edhe dëm ekonomik për qiratë që paguan buxheti i shtetit.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

TË FUNDIT

SPAK kërkoi burg për fshehje pasurie, flet në seancë ish-kreu i Kushtetueses

Ish kreu i Gjykatës Kushtetuese Bashkim Dedja, ka bërë mbrojtjen ndaj akuzave për fshehje pasurie, në seancën e mbajtur ndaj tij në GJKKO këtë...

Arrestohen 2 serbë në Veri, iu gjetën armë, flamuj, emblema me simbole nacionaliste

Policia e Kosovës në veri të vendit ka arrestuar dy persona të dyshuar për veprën penale ‘posedim të paautorizuar të armëve dhe narkotikëve’. Të...

Kompensimi i dyshimtë 1.2 mln euro, lirohet Arlind Gjokutaj

Gjykata e Tiranës ka ndryshuar masën e sigurisë për ish-sekretarin e Përgjithshëm të Ministrisë së Fianacave, Arlind Gjokutaj. Nga masa e sigurisë “Arrest në...

“Me Amerikën nuk ka lojëra”, Arifi: Ja ku gaboi Albin Kurti

Shqiprim Arifi, kreu i Partisë Alternativa për Ndryshim tha në një intervistë për Euronews Albania se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar në menaxhimin...

“Më lironi”- Apeli jep vendimin për Mazen, i përfshirë në vrasjen e 20-vjeçarit

Gjykata e Apelit në Tiranë ka rrëzuar kërkesën e Ensi Mazës për një masë më të lehtë sigurie për përfshirjen e tij në vrasjen...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×