12 vjet nga fatkeqësia e Fukushimës, publikohen raporte të reja për viktimat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Japonia shënoi sot 12 vjet që kur një tërmet i fuqishëm dhe cunami goditi verilindjen e vendit, duke vrarë më shumë se 15 mijë njerëz dhe duke shkaktuar një fatkeqësi bërthamore që do të duhen dekada për ta pastruar.

Rimëkëmbja nga tërmeti 9.0 ballë dhe cunami pasues që shkatërroi prefekturat Fukushima, Miyagi dhe Iwate ka përparuar në vitet në vijim dhe ka zhvendosur rreth 31 mijë njerëz, raporton agjencia e lajmeve Kyodo.

Planet e pastrimit në kompleksin bërthamor Fukushima Daiichi po inkurajohen, por më shumë se një dekadë pas katastrofës, qeveria japoneze nuk organizon më një përkujtim vjetor dhe bashkitë në zonat e prekura mbajnë përkujtime, por në një shkallë të reduktuar.

- Advertisement -

Shifrat e fundit nga Agjencia Kombëtare e Policisë, të publikuara të enjten, thonë se numri i të vdekurve në katastrofë është 15,900, ndërsa 2,523 persona janë ende të zhdukur. Shumica e vdekjeve dhe personave të zhdukur janë në prefekturat Miyagi, Fukushima dhe Iwate.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

TË FUNDIT

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacion pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...

“Opozita e Kosovës si Vuçiç”, deklarata e fortë e deputetit të Vetëvendosjes

Deputeti i Vetëvendosjes, Armend Muja komentoi në një intervistë për Euronews Albania nëse Albin Kurti është në kushtet kur mund të kërkojë një votëbesim...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×