English

13-vjeçari qëllohet për vdekje nga policia në Nju Jork

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Oficerët ndaluan Nyah Mway dhe një tjetër 13-vjeçar të premten mbrëma, pasi dyshja përputheshin me përshkrimet e të dyshuarve të kërkuar për grabitjet e fundit në Utica, tha policia.

- Advertisement -

Ndërsa oficerët morën në pyetje djemtë, Nyah Mway tentoi të arratisej. Shefi i policisë së Utica, Mark Williams tha se policia vuri re atë që “dukej të ishte një pistoletë”. Më pas, një oficer e përplasi djalin në dysheme. “Gjatë një përleshjeje në tokë”, një oficer qëlloi adoleshentin në gjoks me pistoletë, tha shefi i policisë.

Atij iu dha ndihma e parë në vendngjarje, por më vonë vdiq në Spitalin Wynn.

Policia publikoi disa minuta pamje nga kamerat e trupit të shtunën mbrëma, nga të gjitha kamerat e oficerëve. Kjo erdhi menjëherë pasi anëtarët e indinjuar të komunitetit lokal sulmuan shefin e policisë Utica në një konferencë për shtyp, ku morën pjesë edhe familja e djalit.

Kryetari i bashkisë së Utica, Michael Galime bëri thirrje për qetësi, duke thënë: “Ne e kuptojmë peshën e kësaj situate dhe duam të sigurojmë që çdo pjesë e kësaj të kuptohet.”

Pamjet tregojnë adoleshentin duke drejtuar atë që policia thotë se ishte arma kopje, ndërsa ikte. Oficerët dëgjohen duke bërtitur “armë!” ndaj njëri-tjetrit. Oficerët besuan se kishin parë një pistoletë të vërtetë, tha policia, por më vonë u përcaktua se ishte një kopje e një arme Glock 17 që mund të gjuante vetëm fishekë manovër.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?