14 mln euro për ndërtuesit, kompensohen për shtrenjtimin e hekurit dhe çimentos

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërtuesit e veprave publike do të marrin nga qeveria 14 milionë euro. Shuma do të ndahet për të kompensuar shpenzimet që kanë dalë nga rritja e çmimeve të materialeve të ndërtimit.

Pas muajit mars, faturat e kontratave publike u shtrenjtuan, pasi hekuri, çimentoja, bitumi, tubat plastikë, alumini, bakri dhe zinku u rritën ndjeshëm.

Sipas listimit, janë 300 kompani që punojnë në rrugë, shkolla e vepra të tjera publike, të cilat kanë marrë tendera pas janarit 2020 dhe do të kompensohen për të mos lënë në mes punët e nisura.

- Advertisement -

Ndërtuesit do të kompensohen me 5 deri në 30% të vlerës së materialeve të ndërtimit të cilat janë rritur deri në 70% këtë vit.

Vendimi për të paguar ndërtuesit ka hasur debat më herët, pasi disa deputetë thanë se nuk duhet të përfitojnë kompanitë që kanë pasur vonesa në punime, cka detyroi ministrinë e financave të listojë kompanitë.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×