16 vite burg për postimet në Twitter, amerikani dënohet në Arabinë Saudite

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një qytetar amerikan është dënuar me 16 vite burg në Arabinë Saudite për qëndrime kundër qeverisë në rrjetin sociale Twitter.

Sad Ibrahim Almadi, 72-vjeç, me shtetësi saudite dhe amerikane është arrestuar vitin e kaluar në Riad teksa kthehej në Florida. Djali i tij, ka rrëfyer se prej më shumë se një viti babai i tij mbahet në kushte çnjerëzore në Arabinë Saudite.

Një gjykatë në Riad e ka dënuar 72-vjeçarin me akuzën e destabilizmit të rendit kushtetues dhe financim të terrorizmit. Provat që janë paraqitur në gjykatë, sipas djalit të tij, janë 14 postime në Twitter.

- Advertisement -

Mes tyre ka kritika ndaj qeverisë për shkatërrim të qytetit antik të Mekës dhe varfërinë e njerëzve në Arabinë Saudite.

Në një postim flitet dhe për vrasjen e gazetarit Jamal Khashoggi. Burri është shpallur fajtor edhe per mos denoncim të terrorizmit, për postime që janë publikuar në internet në një adresë që nuk ishte e tij.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një grup...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

SHBA pro një Gjykate ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Ligjvënësit në SHBA kanë shprehur mbështetje për krijimin e një Gjykate ndërkombëtare të ndarë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të gjykuar krimet e...

TË FUNDIT

Sulmohen 2 shqiptarë në Mitrovicë

Dy shqiptarë janë sulmuar nga disa serbë në Mitrovicë. Gazetari i Euronews Albania Xhemail Rexha raportoi se dy shqiptarët janë dhunuar fizikisht nga një grup...

Gazetari zbulon kur mund të nisin negociatat Kosovë Serbi: Po ndërmjetëson Erdogan

Gazetari Abdylvehap Ejupi analizoi në Euronews Albania pozicionin e Turqisë në konfliktin mes Serbisë dhe Kosovës. Ejupi tha se Turqia ka marrë një rol...

SHBA pro një Gjykate ndërkombëtare për krimet e luftës në Ukrainë

Ligjvënësit në SHBA kanë shprehur mbështetje për krijimin e një Gjykate ndërkombëtare të ndarë nga Gjykata Ndërkombëtare Penale (IÇ) për të gjykuar krimet e...

“I bënë pritë dhe e rrahën”- Detaje nga sherri i biznesmenëve për shezlongët (Emri)

Një 64-vjeçar në Shkodër është dhunuar me sende të forta nga dy persona, pas një konflikti në lidhje me vendosjen e shezlongëve në një...

Tregtonin monedha floriri të vjedhura, arrestohen babë e bir në Tiranë

Babë e bir kanë rënë në pranga nga policia e Tiranës, pasi shisnin online në rrjetet sociale, monedha floriri të vjedhura. Policia ka sekuestruar 467...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×