18 miliardë $ nga Fondi Global i Shëndetit për SIDA-n, tuberkulozin e malarien

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Fondi Global i Shëndetit në Davos, Zvicër ka mbledhur një të tretën e 18 miliardë dollarëve për të luftuar SIDA-n, malarien dhe tuberkulozin.

Fondi ka vendosur si objektiv për mbledhjen e fondeve në vitet 2024-2026 shifrën prej 18 miliardë dollarësh.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden, i cili do mbajë fjalim në një konferencë për këtë çështje, ka raportuar një angazhim prej 6 miliardë dollarësh, raporton Reuters.

- Advertisement -

Organizata Comic Relief U.S. ka premtuar 10 milionë dollarë, ndërsa Fondacioni Bill & Melinda Gates 20 milionë dollarë.

Ndërprerjet në kujdesin shëndetësor nga COVID-19 në të gjithë botën shkaktuan ndryshime në testimin dhe trajtimin e të tre sëmundjeve vdekjeprurëse, tha drejtori ekzekutiv Peter Sands.

Mjedisi i donatorëve ka ndryshuar në mënyrë dramatike që nga viti 2019 kur fondi përmbushi një objektiv prej 14 miliardë dollarësh.

Drejtori tha se pandemia, lufta në Ukrainë dhe rënia ekonomike po ndikonin në investime.

Qeveritë janë në tranzicion kur bëhet fjalë për marrëveshje buxhetore për COVID-19, pasi po angazhojnë një buxhet edhe për të ndihmuar Ukrainën.

Donacionet e sektorit privat po ndikohen gjithashtu nga humbjet e fundit të tregut.

“Është një kohë sfiduese për të mbledhur shuma të mëdha parash”, tha Sands.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×