20% e energjisë nuk përdoret, 590 mijë megavat shkuan dëm në janar-prill

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Humbjet në rrjetin energjetik vazhdojnë të jenë të larta në vendin tonë. Në 4-muajt e parë të vitit, ato përbënin 21% të të gjithë sasisë së energjisë elektrike të prodhuar.

Pra, nga 2.76 mln megavat që u prodhua nga Hidrocentralet, 590 mijë megavat u vodh ose nuk arriti të shkonte në rrjet për t’u konsumuar.

Humbjet më të mëdha teknike dhe joteknike u regjistruan në janar, muaj kur energjia e humbur ishte sa 25% ose sa ¼-ta e gjithë prodhimit dhe më tej ato ranë gradualisht  deri në 18.6% në prill.

- Advertisement -

Të dhënat dalin nga raporti përmbledhës i Entit Rregullator të Energjisë për 4-mujorin e parë, të vitit dhe nëse kjo sasi energjie e humbur do të shitej në treg me çmimin e periudhës, rezulton se humbja në vlerë monetare arrin deri në 50 mln euro.

Humbjet e energjisë janë ulur vitet e fundit, si pasojë e aksioneve për prerjen e lidhjeve të paligjshme dhe investimeve në sistem. Megjithatë, në raport me disa vende të rajonit, raporti është më i lartë, çka tregon se ka ende punë për të bërë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

Basha takime në Tiranë: Të ardhurat e shqiptarëve, më të ulëtat në Evropë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë takimeve në degën 4 në Tiranë, pati një ndalesë në zonën pranë shkollës "Bajram Curri", ku bisedoi...

Njësia e mjekësisë fetale, Demaliaj: Kapje në kohë e anomalive gjatë shtatzënisë

Materniteti Mbretëresha Geraldinë është pajisur me një njësi të re të mjekësisë fetale, e cila do t’iu vijë në ndihmë mjekëve që me anë...

TË FUNDIT

Turizëm kulturor në Durrës, vizitorët e huaj të interesuar për historinë e qytetit

Pushimet në Durrës nuk kanë më sezon! Ndonëse dita e fundit e shtatorit, kudo nëpër qytet gjen turistë. Shumica prej tyre e vizitojnë Shqipërinë për...

Basha takime në Tiranë: Të ardhurat e shqiptarëve, më të ulëtat në Evropë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, gjatë takimeve në degën 4 në Tiranë, pati një ndalesë në zonën pranë shkollës "Bajram Curri", ku bisedoi...

Njësia e mjekësisë fetale, Demaliaj: Kapje në kohë e anomalive gjatë shtatzënisë

Materniteti Mbretëresha Geraldinë është pajisur me një njësi të re të mjekësisë fetale, e cila do t’iu vijë në ndihmë mjekëve që me anë...

Gërvalla: Po kërkojnë t’i vënë flakën Kosovës nga brenda, s’do të ndodhë

Për ministren e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, nuk ka dyshim se sulmi i 24 shtatorit në Banjskë të Zveçanit ishte akt i kryer...

Perëndimi kundër Serbisë| Britania dërgon “Tigrat”, Gjermania e irrituar me Vuçiç

Shtetet e Bashkuara të Amerikës i kërkuan të premten Serbisë që të tërheq trupat ushtarake të vendosura në kufirin me Republikën e Kosovës. Koordinatori për...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×