English

200 të burgosur sulmojnë rojet në një burg në Kaliforni, 9 persona u plagosën

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në një burg në Kaliforninë Jugore, tetë oficerë policie dhe një i burgosur u plagosën në një trazirë që përfshin rreth 200 të burgosur, njoftuan sot autoritetet lokale.

- Advertisement -

Deri më tani, 30 të burgosur janë identifikuar si të përfshirë drejtpërdrejt në trazirat që, siç raportohet nga Departamenti i Korrigjimit dhe Rehabilitimit të Kalifornisë, shpërthyen dje rreth orës 10:00 në oborrin e burgut kur rreth 200 të burgosur në oborr u vërsulën drejt oficerëve të policisë dhe i sulmuan me grushte dhe gurë, ndërsa gardianët u përpoqën të nënshtronin njërin prej të burgosurve, i cili më parë kishte goditur me kokë një oficer burgu.

Policia qëlloi disa të shtëna paralajmëruese nga një pushkë dhe më pas përdori “agjentë kimikë dhe plumba gome jo-vdekjeprurëse” për të mbajtur nën kontroll trazirat, shtohet në deklaratë.

Oborret dhe sallat e pritjes në të gjitha burgjet në të gjithë shtetin amerikan u kufizuan për 24 orë ndërsa zyrtarët kryen një vlerësim rutinë të kërcënimit.

Ironwood, një strukturë e sigurisë minimale dhe mesatare në shkretëtirën në lindje të Los Anxhelosit, strehon rreth 2,500 të burgosur meshkuj.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?