24 vite burg për ateistin nigerian

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mubarak Balla, një ateist nigerian është dënuar me 24 vite burg nga autoritetet vendase për blasfemi, sharje kundër Zotit.

Akuzat kundrejt Mubarak Bala janë të lidhura nga postimet që ka bërë në rrjetin Facebook, të cilat kritikonin Islamin.

Përpara gjykatës ai ka pranuar se e bëri këtë gjë me vullnetin të lirë. Avokati i tij tha se dënimi ishte shumë i rëndë dhe mund të apelohej.

- Advertisement -

Bala, i cili drejtonte Shoqatën Humaniste të Nigerisë, u arrestua në shtëpinë e tij në shtetin verior Kaduna, një vend me shumicë myslimane.

Dënimet për blasfemi nuk janë të reja në këtë shtet, ku një version i ligjit të Sheriatit vepron dhe zbatohet nga një polici fetare e njohur si Korpusi Hisbah.

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

“Armatim për 200 persona”- Zveçla: Plani serb shkonte në Ibër, do shpallnin autonomi

Ministri i Brendshëm të Kosovës Xhelal Sveçla zbuloi në një intervistë ekskluzive për Euroneës Albania, të gjithë planin e hartuar nga serbët për të...

TË FUNDIT

Xhelal Sveçla: Nëse Vuçiç futet në Kosovë pa lejen e qeverisë, do arrestohet

Ministri i punëve të brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla tha në Euronews Albania se çdokush që do tentojë të futet në territorin e Kosovës,...

BE-ja insiston që sulmuesit në veri të vihen para drejtësisë

Bashkimi Evropian insiston që përgjegjësit për sulmin ndaj Policisë së Kosovës që ndodhi në veri të vendit, të vihen para drejtësisë dhe të gjitha...

“Armatim për 200 persona”- Zveçla: Plani serb shkonte në Ibër, do shpallnin autonomi

Ministri i Brendshëm të Kosovës Xhelal Sveçla zbuloi në një intervistë ekskluzive për Euroneës Albania, të gjithë planin e hartuar nga serbët për të...

Veriun e Kosovës nën kontroll dhe sinjalet nga ndërkombëtarët? Flet Xhelal Sveçla

Ministri i Punëve të Brendshme të Kosovës, Xhelal Sveçla ishte këtë të martë në një intervistë ekskluzive për Euronews Albania, ka folur në lidhje...

Atentati në Rrëshen| Tre të plagosurit dërgohen te Trauma, si është gjendja e tyre

Si pasojë e të shtënave me armë zjarri, ku mbeti i vrarë Martin Bardhi, u plagosën dhe tre persona të tjerë, të cilët janë...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×