English

4 raste të reja me COVID-19, Kosova shpall gjendjen e emergjencës

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kosova ka shpallur gjendjen e emergjencës shëndetësore. Vendimi erdhi pak orë pasi numri i të prekurve me COVID-19 në Kosovë shkoi në 9, teksa sot u konfirmuan 4 raste të reja.

- Advertisement -

Lajmin e bëri me dije ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i cili përmes një postimi në faqen e tij në Facebook shkruante se nisur nga situata i kishte kërkuar kryeministrit Albin Kurti të shpallte gjendjen e emergjencës shëndetësore.

“Tri raste nga Komuna e Malishevës, që të tre  persona kontakti të një pacienteje të diagnostikuar pozitive me COVID-19, me datë 14.03.2020 dhe rasti i katërt  është personi nga Komuna e Podujevës. Përfshirë edhe rastet e mëhershme, tani më në Kosovë kemi të konfirmuara 9 raste pozitive me COVID-19.

Bazuar në situatën e krijuar dhe me qëllim të ruajtjes së shëndetit të popullatës, porsa kërkova nga Kryeministri, Albin Kurti, që t’i propozojë Qeverisë shpalljen e  emergjencës për shëndetin publik.

Të dashur qytetarë ju ftojmë të bashkëpunojmë në menaxhimin e kësaj situate. Kjo duke ndjekur rekomandimet nga Ministria e Shëndetësisë dhe Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik, si dhe duke qëndruar në shtëpitë tuaja, që të kujdesemi për shëndetit njëri-tjetrit. Reduktoni daljet veç në raste emergjente”, shkruan ai.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?