450 mijë shqiptarë emigruan brenda një dekade

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria humbet çdo vit rreth 20 mijë banorë. Emgrimi drejt vendeve perëndimore, dominohet nga rikthimi i shqiptarëve në atdhe, ku përgjatë dekadës së fundit janë larguar 450 mijë vetë dhe janë kthyer 237 mijë.

Shifrat e migracionit neto tregojnë se vendi ynë ka humbur që nga viti 2011, 7.5% të banorëve të saj.

Të dhënat e nxjerra nga Instituti i Statistikave, tregojnë se ritmet e ikjes janë përshpejtuar në vitin 2021, ndërsa efektet e braktisjes janë parë në 11 qarqet e vendit, me përjashtim të Tiranës.

- Advertisement -

Emigracioni masiv i shqiptarëve nisi në vitin 1990, dhe 32 vite më pas shifrat e shpopullimit, nuk duket të jetë frenuar nga politikat vendase.

Italia, Greqia, SHBA dhe Gjermania janë vendet ku janë shpërngulur shumica e qytetarëve 3 dekadat  e fundit, ku numri i emigrantëve arrin në 1.2 mln.

Shëndetësia, shkollimi, shërbimet shoqërore dhe në përgjithësi përmirësimi i cilësisë së jetës, janë bërë kërkesat kryesore që kanë motivuar largimin.

Ndërkohë, nga emigrimi në shekuj, diaspora shqiptare është edhe më e gjerë, duke u shtrirë në  5 kontinente me një komunitet, që arrin në 1.7 mln banorë nga vlerësimet e tërthorta.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

TË FUNDIT

“Beleri do dënohet me burg”, Arian Çani: S’ka për t’u betuar kurrë

Gazetari Arian Çani tha se ajo që do të ndodhë me kryebashkiakun e zgjedhur të Himarës është politike. Ai u shpreh në një intervistë...

Turqia nis hetimet kundër 19 kompanive farmaceutike

Turqia ka nisur një hetim ndaj 19 kompanive farmaceutike për të përcaktuar nëse ato kanë shkelur ligjin e konkurrencës, thanë autoritetet turke në një...

Arian Çani paralajmëron skenarin: Do ta shihni çfarë do të ndodhë

Gazetari Arjan Çani tha në emisionin Now në Euronews Albania se Edi Rama nuk ka interes të hyjë në BE. Sipas tij, kërkesan ndaj Belerit...

Vritet me dy plumba në kokë shqiptari në Greqi (Emri)

Thimi Roland Droboniku alias Thimi Roland Prifti është qëlluar me dy plumba në kokë mbrëmjen e së enjtes në Greqi. Ngjarja e rëndë ka ndodhur...

Zyrtari i PD: Ku gaboi Greqia me çështjen e Belerit

Kreu i FRPD, Besard Xhaferri tha në “Now me Erla Mëhillin” se në çështjen Beleri ka ndërhyrje politike, pasi betimi i tij duhet të...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×