6 gjyqtarët që votuan kundër shkarkimit të presidentit Meta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të mërkurën 6 gjyqtarë të Gjykatës Kushtetuese votuan kundër shkarkimit të presidentit Ilir Meta, vetëm 1 votoi pro.

Anëtarët e Gjykatës Kushtetuese që votuan kundër shkarkimit të Metës janë: Vitore Tusha, Elsa Toska, Marsida Xhaferllari, Fiona Papajorgji, Përparim Kalo dhe Sonila Bejtja. Ndërsa pro shkarkimit votoi Altin Binaj.

Në vendim Gjykata Kushtetuese hedh poshtë pretendimet se Meta nuk ka përfaqësuar unitetin e popullit. Gjykata ka rrëzuar edhe pretendimet se Meta me veprimet e tij ka cenuar marrëdhëniet me partnerët strategjik.

- Advertisement -

Edhe për cenimin e sigurisë publike dhe të pavarësisë e organeve publike, Gjykata Kushtetuese argumenton se nuk ka fakte që të fajësojnë Metën.

Për Presidencën vendimi nuk ishte aspak surprizë, ndërsa çështja ndaj tij as nuk duhet të kishte filluar.


1 COMMENT

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

Babai i Naimit konfirmon takimin me djalin në burg: Ç’më tha për vrasjen e Liridonës

Babai i Naim Murselit, Shabani, ka konfirmuar se ka takuar të virin në burgun e sigurisë së lartë, ku ai po mbahet si i...

TË FUNDIT

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...

Babai i Naimit konfirmon takimin me djalin në burg: Ç’më tha për vrasjen e Liridonës

Babai i Naim Murselit, Shabani, ka konfirmuar se ka takuar të virin në burgun e sigurisë së lartë, ku ai po mbahet si i...

Grabitën 2 shtetas nën kërcënimin e një arme false, arrestohet njëri prej autorëve

Një 17-vjeçar në Tiranë ka rënë në prangat e Policisë dhe një bashkëmoshatar i tij është shpallur në kërkim. Lajmin e bëri të ditur Policia...

Arrestimi i të dyshuarit të katërt për vrasjen e Liridonës, reagon Policia e Kosovës

Policia e Kosovës ka reaguar pas arrestimit të personit të katërt të përfshirë në vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×