70 për qind e njerëzve stresohen në vendin e punës, thotë sociologu

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sociologu Gëzim Tushe thotë se shqiptarët vuajnë ende mentalitetin e trashëguar nga sistemi totalitar se përgjegjësia për individin nga lindja në vdekje është e shtetit.

Në një intervistë për Euronews Albania, Tushe u shpreh se stresi tek shoqëria nuk lidhet vetëm me faktorë socialë por edhe individualë.

Ai theksoi se sipas një sondazhi, 70 për qind e njerëzve stresohen në vendin e punës.

- Advertisement -

“Jetuam 50 vjet në një shtet që na mësoi keq, sipas të cilët përgjegjësia për njeriun deri në vdekje është e shtetit. Ky mentalitet ndihet akoma. Secili duhet të kuptojë përgjegjësitë që ka për të përballuar gjërat mbi trupin e vet. Ka një mentalitet sipas të cilit shohim faktorët socialë si faktorë të stresit. Por ka shumë faktorë të tjerë. Një sondazh i fundit tregon se 70 për qind e njerëzve stresohen në vendin e punës. Ne s’i kushtojmë shumë rëndësi kësaj. Në postin e punës ka bullizëm, ngacmim seksual, presione, autoritarizëm, sidomos në administratën publike që i bën njerëzit të shpërqendruar duke mos pasur rezultatin e duhur. Janë disa faktorë individualë dhe socialë që na kanë renditur si gjithmonë të parët në Ballkan për keq”, tha sociologu.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...

TË FUNDIT

Flet babi i Dritan Goxhaj: Është i qetë, i bindur që nuk do ekstradohet

Ish-gjenerali Dilaver Goxhaj, ka folur në Euronews Albania në lidhje me arrestimin e djalit të tij, Dritan Goxhaj, me urdhër të Gjykatës Speciale në...

Fondet e BE-së në Tunizi/ Nis zbatimi i marrëveshjes për ndalimin e emigrantëve

Paratë evropiane do të mbërrijnë së shpejti në Tunizi për të ndalur fluksin e emigrantëve. Komisioni Evropian ka njoftuar se disbursimi do të nisë...

“Basha të na bashkohet”, Duka: Çdo aksion opozitar është pozitiv

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste Agron Duka tha në një intervistë për Euronews Albania se për të çdo aksion opozitar është pozitiv. Ai tha se...

Shefi siçilian i mafias Messina Denaro, në “komë të pakthyeshme”

Shefi sicilian i mafias, Matteo Messina Denaro, i arrestuar pas tri dekadash arratie, është në gjendje kome në spital dhe nuk mund të ushqehet...

Norvegjia arreston ish-komandantin e Wagnerit, tentoi të kthehej në Rusi

Policia në Norvegji e ka arrestuar ish-komandantin e grupit mercenar Wagner, nën dyshimet se ai ka tentuar ta kalojë ilegalisht kufirin për t’u kthyer...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×