722 padi në gjykata për kompensimin e pronave

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykatat kanë regjistruar vitin e kaluar 722 padi për çështjen e kthimit dhe kompensimit të pronave.

Pronarët nuk pajtohen me shtetin për vlerën e kompensimit, e cila sipas tyre është 4 herë më ulët se pritshmëritë që ata kanë.

Shifrat dalin nga raporti vjetor i Agjencisë së Pronave, e cila pranon se nuk është në gjendje të ndjekë të gjitha proceset nëpër sallat e gjyqeve.

- Advertisement -

Krahasuar me vitin 2020, numri i padive është më i ulët me 896 padi, ndërsa kallëzimet janë dërguar në të gjitha gjykatat e vendit.

Por, raporti zbulon se afërsisht 1 në 7 padi është rrëzuar.

Në vitin 2021 janë rrëzuar 160 padi, ndërsa në vitin 2020 janë rrëzuar 166 padi,

Po ashtu, ky institucion, pothuajse ka pezulluar kompensimet për shkak të një vendimi të Gjykatës Kushtetuese shkurtin e shkuar.

Rrëzimi i dy neneve të ligjit, pritet të shtojë numrin e padive ndaj shtetit, pasi kjo mund të sjellë ndryshim të formulës së përllogaritjes së vlerës së kompensimeve.

Fatura financiare për kompensimin e ish-pronarëve arrin në 1 miliardë dollarë, ndërsa shoqatat e pronarëve pretendojnë një vlerë rreth 4 herë më të madhe. Kjo është arsyeja pse kthimi dhe kompensimi i pronave nuk merr zgjidhje prej 30 vitesh.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

TË FUNDIT

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×