English

A mund të banojnë njerëzit në hapësirë? Eksperimentet e NASA-s

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për më shumë se 20 vjet, astronautët në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës (ISS) kanë kryer mijëra eksperimente shkencore në atë që është ndoshta një nga laboratorët më interesant në univers.

- Advertisement -

Tani, një grup i ri eksperimentesh ka mbërritur në laboratorin orbital, duke trajtuar tema të tilla si bioprintimi 3D, përshtatja e bimëve dhe pjelloria në hapësirë.

Studimi i pjellorisë njerëzore

A mund të banojnë njerëzit një ditë në hapësirë? Është ende një skenar mjaft i largët, por për t’u përgatitur për këtë mundësi, shkencëtarët po studiojnë se çfarë mund të bëjnë.

Si pjesë e hetimit OVOSPACE, i cili sponsorizohet nga NASA dhe Agjencia Italiane e Hapësirës (ASI), studiuesit po studiojnë se si mikrograviteti ndikon në qelizat ovariane.

Të jetosh për periudha të gjata kohore në gravitetin e reduktuar të Hënës ose Marsit mund të dëmtojë pjellorinë, shpjegon hetuesi kryesor Mariano Bizzarri, nga departamenti i mjekësisë eksperimentale i Universitetit Sapienza të Romës.

“Çrregullimi i funksioneve riprodhuese gjithashtu mund të përbëjë rreziqe shtesë për shëndetin”, tha ai.

Rezultatet e hulumtimit mund të përmirësojnë të kuptuarit tonë për zhvillimin e vezëve dhe të identifikojnë trajtimet për të mbrojtur potencialin riprodhues të njeriut në misionet e ardhshme hapësinore, tha Bizzarri.

“Ky hetim gjithashtu mund të mbështesë zhvillimin e trajtimeve për të përmirësuar ose rivendosur fertilitetin tek njerëzit në Tokë”, shtoi ai.

Si përshtaten bimët me hapësirën?

Një tjetër eksperiment po shikon se si bimët përshtaten me hapësirën, në kërkime që një ditë mund të çojnë në ushqim më të mirë, si dhe sisteme më të mira të pastrimit të ajrit dhe ujit në misionet e ardhshme hapësinore.

Si pjesë e hetimit të bimëve Habitat-03, farat e prodhuara nga bimët e rritura në hapësirë ​​kthehen në Tokë, përpunohen dhe nisen përsëri në hapësirë.

Studiuesit duan të zbulojnë nëse këto përshtatje në një brez të bimëve të rritura në hapësirë ​​mund të transferohen te brezi tjetër.

“Kjo mund të ofrojë një pasqyrë se si të rriten gjenerata të përsëritura të kulturave për të ofruar ushqim dhe shërbime të tjera në misionet e ardhshme hapësinore,” thanë ata.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?