English

Abuzuan me çmimet, Policia e Durrësit kryen kontrolle të befasishme në qytet, 2 të proceduar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa
Pas shtimit të ankesave të qytetarëve për abuzimet me çmimet pas përhapjes së COVID-19, Policia e qytetit të Durrësit ka kryer kontrolle të befasishme në të gjitha farmacitë e qytetit. Policia bën me dije se se pas këtij kontrolli janë proceduar dy pronare farmacish, ndërsa akuzohen për fshehje të ardhurash. 

 

- Advertisement -

“Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore Durrës, në zbatim të masave të përcaktuara në Planin e Masave për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e rasteve abuzive të tregtimit të medikamneteve me çmime të rritura fiktivisht, duke përfituar nga situata emergjente e COVID-19 që po kalon vendi, si dhe fshehjen e të ardhurave të përfituara nga abuzimi me çmimet, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor “Medikamenti”, në kudër të të cilit u proceduan penalisht 2 shtetase, pronare të farmacive dhe konkretisht shtetaset:S. L., 32 vjeçe, banuese në Durrës dhe E. D., 40 vjeçe, banuese në Shijak, Durrës”,  njofton policia.

Gjatë kontrollit, siç shprehet policia janë sekuestruar një sasi dezinfektantësh për duart, të cilët shiteshin me çmime abuzive dhe pa kupon tatimor.

“Gjatë kontrollit të ushtruar në farmacinë në lagjen Nr. 13, u gjetën dhe u sekuestruan një sasi disifektantësh për duart (xhela antibacterial), pa faturë tatimore, të cilët shiteshin me çmime abuzive, si dhe në farmacinë në lagjen Nr. 4, u konstatuan shitje pa kupon tatimor”, shpjegon policia.

Gjithashtu, Policia e Durrësit shprehet se aksioni kundër paligjshmërisë do të vijojë intensivisht. Pas abuzimeve të raportuara në farmaci, qytetarët kanë denoncuar edhe rritjen e çmimeve, kryesisht të agrumeve.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×