Afron dita e balotazhit në Turqi, mbyllen votimet jashtë vendit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Votimet jashtë vendit për raundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale në Turqi u mbyll me një pjesëmarrje rekord dhe me thasë të mbushur me fletë votimi, të cilët u nisën nga vende të ndryshme të botës drejt Ankarasë.

Rreth 1.86 milionë turq votuan dhe vendimi i tyre mund të rezultojë kyç në vendosjen e balancës në favor të presidentit në detyrë Recep Tayyip Erdogan, ose kundërshtarit të tij social-demokrat Kemal Kilioglu.

Erdogan iu afrua mazhorancës absolute në raundin e parë, pavarësisht krizës ekonomike dhe 20 vite të kaluara në pushtet.

- Advertisement -

“Me vullnetin e Zotit gjërat do të ndryshojnë me këto zgjedhje. Njerëzve nuk do t’u duhet më të shkojnë jashtë, por do të jetojnë të lirë, me ekonominë që do përmirësohet. Uroj që njerëzit të qëndrojnë në Turqi pasi rrjedhja e trurit është shumë serioze,” – u shpreh studenti Yiğit Şenciol.

Por nëse rinia dëshiron ndryshim, edhe banorët e zonave të prekura nga tërmeti i shkurtit po e kërkojnë atë. Shumë prej tyre ndihen të braktisur.

“Për mua kjo nuk është çështje politike. Do të votoja për këdo që do të largonte Erdoganin. Mund të jetë Kiliçdaroglu, apo dikush tjetër. nuk më intereson. Erdogan na varrosi të gjallë, nuk na ndihmoi. Deri më sot nuk kam marrë asnjë ndihmë,” – tha Sema Sicek, një banor i Antakias.

Zgjedhjet në Turqi do të mbahen të dielën dhe shifrat elektorale favorizojnë Erdogan. Presidenti tani mbështetet nga kandidati nacionalist Sinan Ogan, që mori 5 për qind të votave në raundin e parë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×