Agresioni rus, BE propozon plan për mbrojtjen kibernetike dhe forcim të ushtrisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni Evropian propozoi të enjten dy plane veprimi për të trajtuar situatën e përkeqësuar të sigurisë pas pushtimit rus të Ukrainës, për të forcuar mbrojtjen kibernetike dhe për të lejuar Forcat e Armatosura të lëvizin më shpejt dhe më mirë përtej kufijve.

Ekzekutivi i BE-së tha se sulmet kibernetike ruse ndaj vendeve të Bashkimit Evropian dhe partnerëve të tyre ishin një thirrje “për zgjim”, shkruan Reuters.

“Lufta është kthyer në kufijtë tanë dhe agresioni i Rusisë kundër Ukrainës po minon paqen dhe sistemin ndërkombëtar të bazuar në rregulla globale,” theksoi shefi i politikës së jashtme të BE-së, Josep Borrell në një konferencë për shtyp.

- Advertisement -

Ndërsa, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg paralajmëroi për kërcënimet në rritje të sulmeve kibernetike.

Nisma është pjesë e një sërë masash të propozuara nga Komisioni për të forcuar sigurinë kibernetike të BE-së mes një vale sulmesh kibernetike ndaj qeverive dhe bizneseve në mbarë botën.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

TË FUNDIT

EMRAT| Burri qëllon me thikë bashkëshorten në Korçë, shkak xhelozia

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në lagjen numër 10 të qytetit të Korçës mbrëmjen e kësaj të diele, ku shtetasi Aleko Myrtollari ka...

Kritikuan Kurtin, Kryeziu-opozitës: Deklaratë e dëmshme, dialogun s’e do Vuçiç

Arbëreshë Kryeziu i quajti të dëmshme deklaratat e opozitës në Kosovë, të cilat po fajësojnë kryeministrin Kurti dhe po thonë se ai nuk e...

A ishte paralajmëruar tensioni në veri? Andoni: Është momenti i së vërtetës…

“Nuk është jashtë parashikimeve”, kështu tha gazetari Ben Andoni lidhur me situatën e tensionuar në veri të Kosovës. I ftuar në “Review” në Euronews Albania...

Kurti falenderon kryetarin e ngujuar: Po tregon qendresë shembullore për rend e ligj

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka shkruar se kryetari i komunës së Leposaviqit, Lulzim Hetemi, çdo ditë merr mesatarisht nga dhjetë kërkesa të ndryshme...

“Po pengon implementimin e marrëveshjes që firmosi vetë”, Lushaku kritikon Kurtin

Jehona Lushaku ishte këtë të diel e ftuar në një lidhje direkte për emisionin “Review” në Euronews Albania për të folur rreth tensioneve të...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×