Aktivistët protestojnë kundër marrëveshjes për Butrintin para AADF-së

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përpara godinës ku ndodhet Fondacioni Shqiptaro-Amerikan i zhvillimit, aleanca për mbrojtjen e Butrintit protestoi këtë të mërkurë kundër dhënies me koncesion të siteve arkeologjike.

AADF ka hartuar planin e menaxhimit për dy nga sitet më të rëndësishme të Shqipërisë Butrintin dhe Amfiteatrin e Durrësit, por aktivistët kërkojnë që fondacioni të qendrojë larg tyre.

“Për t’i bërë thirrje që t’i mbajë duart larg nga Butrinti. Ashtu siç kemi pikë pyetje të mëdha se pse pas Butrintit po bie Durrësi, Driloni, Pallati i Brigadave, Apolonia, Finiqi dhe çdo kala shqiptare. Kjo qeveri është kthyer si një ushtri pushtuese që po merr me radhë kalatë shqiptare”, tha aktivisti Auron Kalaja.

- Advertisement -

“Një thirrje dashamirëse për AADF që të reflektojë. Është një prtaktikë korruptive me konflikt të pasatër interesi”, u shpreh aktivisti Andi Tepelena.

Ata do ta vazhdojnë qëndresën me betejë ligjore, duke e çuar projektligjin për menaxhimin e Butrintit në Gjykatën Kushtetuese.

“Na lind e drejta që ne t’i drejtohemi dy gjykatave, Kushtuese dhe asaj ndëerkombëtare”, deklaroi Sazan Guri.

“I bëj thirrje AADF të mos bëhet pis flamuri amerikan me maskarallëqe dhe korrupsionine  tyre, që e kanë bërë në shumë projekte në Shqipëri”, theksoi avokati Altin Goxhaj.

Aleanca për mbrojtjen e Butrintit do të protestojë edhe nesër para parlamentit, ku pritet që mazhoranca ta rrëzojë dekretin e presidentit ne seancën parlamentare.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

DVP Elbasan/Finalizohet operacioni policor i koduar "Loading", pas 1 muaji hetime me metoda proaktive. Kapet dhe vihet në pranga një shtetas i shpallur në kërkim,...

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Dodit vizitë në Moskë në tetor: Putin është miku im më mirë, jam krenar që…

Kreu i serbëve të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik ka deklaruar se në muajin tetor do të udhëtojë drejt Rusisë për të zhvilluar takime me...

TË FUNDIT

Shpërdoroi fondet për sportin, arrestohet ish-nënkryetari i bashkisë Librazhd

DVP Elbasan/Finalizohet operacioni policor i koduar "Loading", pas 1 muaji hetime me metoda proaktive. Kapet dhe vihet në pranga një shtetas i shpallur në kërkim,...

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Dodit vizitë në Moskë në tetor: Putin është miku im më mirë, jam krenar që…

Kreu i serbëve të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik ka deklaruar se në muajin tetor do të udhëtojë drejt Rusisë për të zhvilluar takime me...

Më shumë se gjysma e popullsisë së Karabakut largohet për në Armeni

Më shumë se 65 mijë armenë kanë ikur prej Nagorno-Karabakut për në Armeni, ka thënë të enjten Jerevani, teksa vazhdon eksodi në këtë rajon...

Kryesia e Partisë Demokratike përjashton 11 deputetë (Emrat)

Partia Demokratike ka njoftuar Kryesinë e Kuvendit në lidhje me listën përbërëse të deputetëve të saj. Në listën e përditësuar vihet re mungesa e 11...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×