11 vjet nga vrasja e 4 protestuesve, drejtësi s’ka

Si sot 11 vjet më parë, një protestë e organizuar kundër qeverisë së atëhershme të Sali Berishës, u kthye në demonstratë të dhunshme. Ziver Veizi,...

Zbulohet një laborator kriptomonedhash në Durrës

Policia zbuloi një bazë të prodhimit të kriptomonedhave, në Durrës. Baza furnizohej me lidhje të paligjshme të energjisë elektrike. Policia sekuestroi 200 pajisje prodhimi kriptomonedhash. Firma që...

Meta: Pasi të iki nga Presidenca do më keni në beteja të vërteta

Ilir Meta deklaroi nga Korça se pasi të largohet nga posti i presidentit do të jetë shumë aktiv në politikë. “S’kam unë asnjë premtim për...

Celibashi: Zgjedhjet e pjesshme do të kushtojnë 180 milionë lekë

Zgjedhjet e pjesshme vendore do të kushtojnë 180 milionë lekë. Kështu deklaroi gjatë një konference për mediat në lidhje me zgjedhjet në 6 bashki Komisioneri...

Java e akullt, qytetet ku pritet të bëjë më ftohtë

Shqipëria do të ketë mot të acartë javën e ardhshme, me temperaturat që pritet të arrijnë deri në -18°. Të hënën temperatura pritet të zbresë...

ZGJEDHJET VENDORE NË KOSOVË

Shpend Ahmeti i uron fitoren Ramës, përgëzon Vitinë për fushatën

Kryetari aktual i Prishtinës, Shpend Ahmeti, ka uruar Përparim Ramën që pritet të jetë tashmë pasardhësi i tij në krye të Komunës së Prishtinës. “Përparimit...

Lutfi Haziri ia uron fitoren Lëvizjes Vetëvendosje në Gjilan

Kandidati i Lidhjes Demokratike të Kosovës për kryetar të Gjilanit, Lufti Haziri ia ka uruar fitoren kandidatit të Lëvizjes Vetëvendosje, Alban Hyseni. Përmes një postimi...

PDK: Populli ia ktheu shpinën Albin Kurtit

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi tha se partia e tij, në raundin e balotazhit fitoi në pesë komuna. Ai tha se ky...

REZULTATET: LDK e PDK marrin nga 5 komuna, LVV siguron 4 fitore

Lëvizja Vetëvendosje ka arritur të fitojë vetëm një nga katër komunat më të mëdha në Kosovë. Lidhja Demokratike e Kosovës ka arritur një fitore të...

LEXIM I KËSHILLUAR

Shqipëria mes ‘institucioneve paralele’ të Erdoganit e Gylenit 

Sa herë që një lider politik i Turqisë vjen në vizitë zyrtare në Tiranë, kërkohet haptas nga Shqipëria që të dorëzojë ose të ju...

Sa orë në ditë kaluam para celularit gjatë vitit 2021?

Bëni edhe ju pjesë tek njerëzit që shqetësohen se po shpenzojnë më shumë kohë seç duhet para ekranit të celularit duke lundruar pamend nga...

‘Sindroma e Havanës’: Çfarë është sëmundja që po prek diplomatët amerikanë?

Katër diplomatë amerikanë që punojnë në Gjenevë dhe Paris janë sëmurë me sëmundjen neurologjike të njohur si “Sindroma e Havanës”. Sekretari amerikan i Shtetit, Antony...
Minute.ly

KRYESORE NGA VENDI

Meta akuzon Bashën se shiti zgjedhjet e 25 prillit

Ilir Meta akuzoi Lulzim Bashën se ka shitur zgjedhjet e 25 prillit, ditën e sotme. Akuzën e bëri në faqen e tij zyrtare në Facebook,...

Politikanët përdorin 21 janarin, akuzat dhe kundërakuzat

Vrasja e 4 protestuesve në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” është përdorur politikisht nga kryeministri Edi Rama, kreu i PD-së, Lulzim Basha dhe ish-kryeministri Sali...

Hetimet për 21 janarin, vetëm në letër

Policia e shtetit ka kërkuar rihapjen e hetimeve të 21 janarit, si sot 1 vit më parë. Nëpërmjet një shkresë zyrtare, janë renditur 7...

Kam të njëjtën dhimbje, thotë vajza e protestuesit të vrarë

“Nuk jam e zhgënjyer, kam besim tek drejtësia”. Kështu është shprehur gjatë homazheve para Kryeministrisë vajza e Ziver Veizit, protestuesit që u vra më...

Gjermania raporton rekord tjetër infektimesh me COVID-19

Gjermania raportoi një rekord prej 140,160 raste të reja me coronavirus të premten, tha ministri i Shëndetësisë në këtë shtet, i cili paralajmëroi se...

Homazhe para Kryeministrisë për ’21 janarin’

Mëngjesin e sotëm, kryeministri Edi Rama së bashku me familjarët e 4 protestuesve që mbetën të vrarë në protestën e 21 janarit të 2011,...

Parandalohet vrasja në Kamzë

Komisariati nr.5 arrestoi Shkëlqim Koçekun, pasi i gjeti një kallashnikov në oborr. Policia bëri kontrollin në banesën e 36-vjeçarit i cili më parë ishte dënuar...

PD e Berishës pretendon ‘front të madh opozitar’ në zgjedhjet e 6 marsit

Anëtari i Komisionit të Rithemelimit të PD, Ivi Kaso thotë se në zgjedhjet e pjesshme të 6 marsit do të ketë një koalicion të...

KRYESORE NGA RAJONI DHE BOTA

Vdes në moshën 74-vjeçare legjenda e muzikës, Meat Loaf

Ylli i rock-ut amerikan Meat Loaf ka humbur jetën në moshën 74-vjeçare, ditën e sotme. Lajmin e konfirmoi familja e tij, në Facebook. Meat Loaf fitoi...

Serbia nuk do të ndërtojë minierën e litiumit që nxiti protesta

Serbia nuk do të ndërtojë minierën masive të litiumit, për të cilën u protestua nga qytetarët për shkak të ndikimit në ndotje të mjedisit. Gjigandi...

Tensionet Rusi-Ukrainë, Blinken takohet sot në Gjenevë me Lavrov

SHBA dhe Rusia do të vazhdojnë bisedimet për zhbllokimin e situatës. Sekretari amerikan i Shtetit Anthony Blinken dhe ministri i Jashtëm rus, Sergei Lavrov...

Pandemia, sfida më e madhe e Biden në vitin e parë të presidencës

20 janari shënon vitin e parë që kur presidenti Joe Biden u betua si president i Shteteve të Bashkuara të Amerikës. Si sot një vit...

2,708 njerëz të infektuar me COVID-19 në Kosovë në 24 orë

2,708 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar në Kosovë në 24 orët e fundit pasi janë testuar 10.883 qytetarë. Ministria e Shëndetësisë njofton se...

Papa Benedikti XVI heshti ndaj 4 rasteve të pedofilisë

Papa Benedikti 16 është inkriminuar në një raport të ri mbi abuzimin e fëmijëve në Kishën Katolike në Munih, kur ai njihej si Kryepeshkopi...

Kryeministri i Malit të Zi kërkon zgjedhje të reja parlamentare

Kryeministri i Malit të Zi, Zdravko Krivokapiç një ditë pas paraqitjes së kërkesës për shkarkimin e zv.kryeministrit Dritan Abazoviç, ka bërë kërkesë për zgjedhje...

Pamjet satelitore tregojnë mbi 100 mijë trupa ruse në kufi me Ukrainën

Presidenti rus, Vladimir Putin po përgatitet për të pushtuar Ukrainën me një luftë që pritet të zgjasë 9 muaj. Pamjet satelitore tregojnë një prani të...

TË FUNDIT

Muzeu nënujor në Napoli, qyteti romak që u mbulua nga dallgët

Në gjirin madhështor të Napolit, Pozzuoli, duhet të zhyteni thellë nën ujë për të zbuluar një nga vendet më spektakolare arkeologjike në botë. Baia është...

‘Djalit i bllokuan frymëmarrjen’, banori i ‘5 Majit’ e kalon natën mes gërmadhave të banesës

Fadil Mziu, banori i lagjes “5 Maji” në Tiranë e kaloi natën në gërmadhat e banesës së tij, e cila u shemb pak ditë...

Ish-ministri i Arsimit: Në 90% të shkollave nuk ka ngrohje

Ish-ministri i Arsimit Myqerem Tafaj shprehet se në 90% të shkollave në Shqipëri nuk ka ngrohje. Ai nënvizoi se kjo e dhënë është publikuar edhe...

1500 gjoba në Tiranë gjatë janarit për shoferët që lëvizin në korsitë e emergjencës

Që nga fillimi i muajit janar janë vendosur 1500 masa administrative nga Policia Rrugore për shoferët që lëvizin në korsitë e dedikuara për mjetet...

Trafiku në Tiranë është reduktuar me 40%, thotë specialisti i Policisë Rrugore

Trafiku në Tiranë është reduktuar me 40%, pas ndalimit të betonierëve dhe kamionëve gjatë orëve të ditës. Kështu deklaroi për emisionin “Mirëmëngjes” në Euronews...

Austria detyron vaksinën anti-COVID

Nga 1 shkurti vaksina anti-COVID në Austri do të bëhet me detyrim. Qeveria e ka planifikuar diçka të tillë që në nëntor duke parë dhe...

Pikënisja e zgjedhjeve lokale, analizë e bashkive

Në zgjedhjet e pjesshme që do të mbahen më 6 mars, do të votohet në 6 bashki të vendit që janë aktualisht pa kryetar. Zgjedhjet...

EMISIONET

KËNDVËSHTRIME Një këndvështrim në një botë ku të gjitha këndvështrimet kanë rëndësi

Ndryshimi demografik nuk është krizë. Është një mundësi.

Europa është në mesin e një tranzicioni demografik me pasoja që kanë ndikim të gjerë. Njerëzit kanë më pak fëmijë, jetojnë më gjatë dhe...

Europa duhet të ulë varësinë nga gazi rus

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Më në fund, Europa pranoi varësinë që ka nga gazi natyral rus ndërsa...

Presidenti amerikan Joe Biden lëshon ‘artilerinë e rëndë’ në rajon

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Në muajt e fundit shumëkush ka parë me interes një qasje të re...

Liberalët e Europës duhet të mësojnë nga lëvizja populiste

Opinionet e shprehura në artikujt e kategorisë ‘Pikëpamje’ i përkasin vetëm autorit. Zgjedhjet e fundit, përfshi ato në Gjermani dhe Norvegji të muajit të kaluar,...

Sa e keni ndjerë rritjen e çmimeve në Shqipëri?

VIDEO

Çfarë presin shqiptarët nga viti 2022?

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (53,3%) dëshirojnë më shumë të ardhura në vitin 2022. Punësimi apo nisja e një pune më të mirë...

Emigrantët afrikanë në Horë flasin arbërisht, thotë gjuhëtarja

Gjuhëtarja Ledi Shamku tha në Euronews Albania se pjesa më e madhe e emigrantëve, kryesisht afrikanë që shkojnë të jetojnë në Horë, vendbanimin arbëresh...

Çfarë mendojnë shqiptarët për ‘Open Balkan’?

Thuajse dy në tre shqiptarë mendojnë se nisma ‘Open Balkan’ është në interes të Shqipërisë. Gjetjet e ‘Barometrit’ të Euronews Albania tregojnë se shqiptarët e...

Studiuesi i njohur anglez Malcolm ka fakte të pazbuluara për historinë e Shqipërisë

Disa pjesë të historisë sonë janë shkruar me idealizma dhe jo të bazuara në fakte të vërteta, kështu shprehet një prej albanologëve më të...

Festivali i dritave në Amsterdam nën kufizimet anti-COVID

Gjatë muajve të dimrit të errët, nga dhjetori në janar, Amsterdami kthehet në një muze dritash në qiell të hapur. Megjithatë, këtë vit, Festivali...

35 vite në karrige me rrota, i moshuari paraplegjik rrëfen jetën mes 4 mureve

Prej 35 vitesh kjo karrige me rrota është kthyer në miken më të ngushtë të Qamil Qazimillës. Një aksident në punë, i ndryshoi përgjithmonë...

Destinacion viziton Tropojën e Vjetër, në stinën e artë të  vjeshtës

Tropoja e Vjetër, një vend i strukur mes alpeve hijerënda, nga ku kanë dalë shumë trima e njerëz bujarë. Pasazhi i këtij vendi është...

Biznesmeni amerikan: Bashkëpunim i shëndoshë me politikanët, por jo kompromise

Biznesmeni amerikan Michael Granoff deklaroi se marrëdhëniet e tij me politikën shqiptare janë të shëndetshme, por kurrsesi nuk ka ndikuar te bizneset e tij. “Që...

“RMV do të ketë kryeministër të ri pas festave të fund vitit” thotë zyrtari i LSDM

Muhamed Zekiri, anëtar i Këshillit Ekzekutiv i LSDM në Maqedoninë e Veriut thotë se ka disa faktorë që kanë ndikuar në humbjen e zgjedhjeve...

Alibeaj: Zyrat e gjykatave janë bosh, situata në sistemin e drejtësisë, dëshpëruese

Deputeti i PD, Enkelejd Alibeaj përballë të rinjve në emisionin RinON në Euronews Albania tha se situata në sistemin e drejtësisë sot është dëshpëruese. Sipas...

Ngjarja në Fier, Ballanca: T’i vëmë gishtin kokës, gjetjen e fajit ta nisim nga vetja

Avokatja e Popullit, Erinda Ballanca thotë se ngjarje e rëndë e ndodhur në Fier kishte vëmendje të gjerë pasi të gjithë kuptuan se mund...

Nuk ka shëndetësi falas, por të përmirësuar, thotë deputetja e PS

Nuk ka shëndetësi falas në vendin tonë por gjendja është përmirësuar falë Partinertitetit Publik Privat, sipas deputetes së PS-së, Klodiana Spahiu. “Shëndetësi falas nuk ka...

Zv.ministri i infrastrukturës dhe deputeti i PD përplasen për koncesionet

Infrastruktura ka qenë tema e diskutimeve në emisionin “RinOn” ku përballë Eva Koltraka, e diplomuar për kontabilitet dhe Ardiana Laska, e diplomuar për marrëdhënie...

“Open Balkan” dhe shqiptarët, Gjeloshaj: Rama të na sqarojë çfarë përfitojmë

Në një intervistë për gazetarin Franko Egro, kryetari i bashkisë së Tuzit në Malin e Zi, ka kërkuar nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama...

Debat për edukimin në ‘RinON’, Këlliçi: Arsimi duhet ofruar falas, Kadia: Rëndësi ka cilësia

Edukimi i të rinjve përballi në 'RinON' zv.ministrin e Financave, Besart Kadia dhe deputetin demokrat Belind Këlliçi. Z. Këlliçi tha se tarifat e larta të...

Filloi ‘RinOn’ në Euronews Albania, programi që vendos politikën përballë të rinjve

Filloi në “Euronews Albania” emisioni më i ri “RinOn”, i cili pason projektin e sezonit të kaluar “RinVote”, që erdhi në këtë ekran në...

Përplasjet mes Greqisë dhe Turqisë, analistët diskutojnë marrëveshjen ushtarake Francë-Greqi

Franca dhe Greqia kanë nënshkruar një marrëveshje ushtarake, sipas së cilës Franca do të duhet të ndërhyjë në rast të një sulmi mbi Greqinë. Kjo...

Këshilltari i LDK: Kosova humbi nga rinegocimi i marrëveshjes me Serbinë

Anton Berisha, këshilltar për politikat e jashtme në Lidhjen Demokratike thotë se Kosova ka humbur nga rinegocimi i marrëveshjes së targave me Serbinë. Ish-zv.ministër i...

‘Jo rritje çmimi, koston e shtuar të energjisë duhet ta përballojë qeveria’, thotë eksperti

Për ekspertin e ekonomisë, Majlind Lazimi, qeveria nuk duhet ta rrisë çmimin e energjisë elektrike, pasi një gjë e tillë do të sillte shumë...

‘Justifikimi se na duhen hotele masive, vetëm për betonizim të plazheve’ thotë aktivisti

Aktivisti mjedisor Ened Mato është i mendimit se turizmit shqiptar i mungon qëndrueshmëria. Ai shprehet kritik ndaj projekteve të mëdha hoteliere duke marrë si...

Qasja për ‘Open Balkan’, Haxhiu e Bushati të ndarë: Gjermania krijoi një diktator në Ballkan

Qasja e Bashkimit Evropian në raport me Ballkanin Perëndimor u diskutua mbrëmjen e sotme në emisionin “Shock” në Euronews Albania. Analisti Baton Haxhiu tha se...

‘PS të mos sillet si triumfatore’, Lindita Nikolla: Do jem avokate e mirë e opozitës

“Do jem një avokate e mirë e opozitës”. Kështu është shprehur për Euronews Albania, kryetarja e Kuvendit, Lindita Nikolla, teksa shtoi se në çdo...

‘Jo se u pajtua me Kurtin’, Bushati: Rama e dinte që çdo lëvizje e gabuar do t’i kthehej në bumerang

Analisti Andi Bushati e cilësoi vizitën e kryeministrit Edi Rama ditën e sotme në Kosovë si më normalen ai që ka zhvilluar ndonjëherë në...

Ish-ministri i Mbrojtjes: Do ishte një aventurë e ushtrisë serbe ndërhyrja në Kosovë

Ish-ministri i Mbrojtjes, Anton Quni u shpreh për Euronews Albania se do të ishte një aventurë e forcave ushtarake serbe, zhvillimi i ndonjë operacioni...

Kushi: Jo në auditorë të pavaksinuar, ose test. Ndalimi? E zgjidhin Universitetet

Ministrja e Arsimit, Evis Kushi deklaroi për Euronews Albania se viti i ri akademik do të fillojë me prezencë fizike në auditorë, por vetëm...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Kandidat i PD-së për kryeqytetin? Gerti Bogdani: Jam gati po ma besuan, Tirana ka nevojë për ndryshim

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Gerti Bogdani u shpreh për Euronews Albania se nëse i besohet nga PD-ja kandidatura për kryetar të Bashkisë së...

Britanikët vlerësojnë Tiranën si qytetin më pak të kushtueshëm

Tirana rezulton se është qyteti Evropian më i lirë për të kaluar një pushim të shkurtër. Këtë e thotë Barometri 2021 i Postës Britanike...

Apeli i mjekes: 300 fëmijë talasemikë kanë nevojë për gjak

Dhuro gjak, shpëto jetë! Është thirrja që i bëhet çdokujt që është i shëndetshëm, megjithatë në qendrën e transfuzionit të gjakut prej kohësh karriget...

Kryeministri Rama premton “Korridorin Blu” edhe pa ndihmën e BE-së

Ndërtimi i “Korridorit Blu” është një premtim i pashkruar në programin qeverisës. Por, kryeministri Edi Rama është zotuar ta bëjë edhe nëse Bashkimi Evropian...

Nuk iu lejua pyetja në konferencën me Merkel, gazetari nga Kosova pyet ‘live’ kryeministrin Rama

Gazetari nga Kosova Enis Reçica tha në Euronews Albania se pas incidentit të djeshëm në konferencë do ta pyeste kryeministrin Rama se përse nuk...

Bllokohen sërish punonjësit sezonalë në doganën e Hanit të Hotit, u kërkohet të bëjnë tampon në kufi

Për të dytën ditë me radhë, punonjësit sezonalë nga Shqipëria nuk janë lejuar të futen në Malin e Zi. Euronews Albania ka mësuar se që...

Shqipëria renditet e 72 mes 110 vendeve të botës për pastrim parash

Indeksi i Bazelit është një renditje e pavarur dhe mjet vlerësimi mbi rrezikun e pastrimit të parave dhe financimin e terrorizmit. Shqipëria renditet e 72...

Analisti Shehu: Rajoni do te pësojë ndryshime, ka dy etni të mëdha, shqiptarët dhe serbët

Analisti Redi Shehu tha në “Now” me Erla Mëhillin se pas dy dekadave Ballkani Perëndimor do të jetë i ndarë në dy etni, shqiptarët dhe...

Andi Bushati: Merkel, varrmihëse diplomatike e “Open Balkan”

Analisti Andi Bushati shprehet se kancerlarja e Gjermanisë, Angela Merkel e ka varrosur në mënyrë diplomatike iniciativën “Open Balkan”. Sipas Bushatit, Merkel nuk e përmendi...

Gjinushi: Një grua Kryetare Kuvendi zbut klimën e tensionuar politike

I shkëputur tashmë nga politika, Skënder Gjinushin me parlamentin e lidh vetëm oborri i përbashkët me Akademinë e Shkencave. Ndërsa, muri ndarës i dy...

Berisha: Nëse PD më përjashton do të bëj gjithçka për ta rikthyer partinë

I pyetur nga Erla Mëhilli se si do të vepronte nëse PD do të vendoste për ta përjashtuar nga grupi parlamentar, Berisha deklaroi se...

Ura veneciane në Brataj tërheq turistët

Larg zhurmave të qytetit, natyrë dhe ajër i pastër. Shumë shqiptarë dhe të huaj kanë zgjedhur të vizitojnë këtë verë fshatin Brataj, ku ndodhet...

“Të kënaqur me mikpritjen, por nuk duam të rrimë gjatë”, dita e parë e afganëve në Tiranë

Nexhip Jasin ishte gazetar në Afganistan, por me ardhjen në pushtet të talebanëve ai rrezikonte jetën dhe për këtë arsye që prej mbrëmjes së...

“Si i shpëtova vdekjes”, refugjati afgan në Itali tregon sprovën e largimit nga vendi

Njerëz që shtypen, dëshpërim dhe radhë të gjata janë vetëm disa nga skenat e regjistruara mes civilëve të bllokuar jashtë aeroportit të Kabulit. Disa janë...

EMISIONET

MË TË LEXUARAT

​Kryeministri i Australisë pas dëbimit të Djokovicit: Falenderoj gjykatën, tani le të shijojmë tenisin

Sagës së marrjes pjesë ose jo të Novak Djokovicit në “Australian Open” i ka ardhur fundit. Gjykata Federale në këtë vend përfundimisht ka marr...

Yuri Kim tregon kush i mblodhi provat për të shpallur non grata Berishën

Yuri Kim deklaroi se shpallja non grata e Sali Berishës erdhi pasi u mblodhën prova nga shumë institucione. “Nuk është vetëm DASH. Përfshihen agjenci si...

Gati puna për ‘Korridorin Blu’, Balluku firmos marrëveshjen në Greqi

Korridori Blu, apo autostrada që lidh Shqipërinë me Greqinë në jug dhe me Kroacinë në veri do të nisë shpejt. Projekti nuk është i ri,...

Shqipëria refuzon ‘ultimatumin’ e Erdoganit

Shqipëria ka refuzuar që të plotësojë kërkesën e bërë nga presidenti i Turqisë, Erdogan gjatë vizitës në Tiranë, ku bëri thirrje për masa ndaj...

EKSKLUZIVE | Kirurgu që transplantoi zemrën e derrit te njeriu tregon përvojën për Euronews Albania

Pacienti të cilit i është transplantuar zemra e derrit është në gjendje të stabilizuar shëndetësore. Kështu deklaroi vetë drejtuesi i ekipit që kreu transplantin e...

Turqia furnizon Shqipërinë me dronë inteligjentë me kosto 8 milionë €

Turqia do të furnizojë Shqipërinë me dronë super inteligjentë. Qeveria shqiptare do të paguajë 8 milionë euro për këtë. Dronët inteligjentë pritet të përdoren për...

Kandidatët për kryebashkiakë të Berishës do t’i zgjedhë anëtarësia me votë

Komisioni i Përkohshëm i Rithemelimit të Partisë Demokratike do të jetë pjesë e zgjedhjeve të pjesshme vendore që pritet të mbahen në muajin mars. Përmes...

Në vitin 2050, Nju Jorku rrezikon të fundoset tërësisht

Në vitin 2050 mund të zhytet tërësisht nën ujë, a ka ende shpresë për Nju Jorkun? Një nga metropolet kryesore të botës po përgatitet për...

Nënshkruhen 7 marrëveshje mes Shqipërisë dhe Turqisë

Shtatë marrëveshje bashkëpunimi janë nënshkruar sot mes Shqipërisë dhe Turqisë. Në një konferencë të përbashkët, presidenti turk Erdogan dhe kryeministri shqiptar, Edi Rama vlerësuan bashkëpunimin...

Cilat janë 7 marrëveshjet që pritet të firmosen me ardhjen e Erdogan?

Të hënën në vizitën e presidentit turk pritet të firmosen 7 marrëveshje, memorandume dhe protokolle bashkëpunimi. 1.Protokoll bashkëpunimi ndërmjet drejtorisë së arkivit shtetëror të Turqisë...

KOSOVA

Kosova pritet të shtrëngojë masat anti-COVID pas rritjes së infektimeve

Kosova pritet të rishikojë sot masat anti-COVID pas përkeqësimit të situatës epidemiologjike dhe rritjes së numrit të infektimeve. Në Ministrinë e Shëndetësisë do të mblidhen...

Mbi 2 mijë të infektuar me COVID-19 në Kosovë

2020 raste të reja me COVID-19 janë regjistruar gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë. Ministria e Shëndetësisë bazuar në të dhënat e Institutit Kombëtar...

Qytetarët në radhë për testimin e COVID në Prishtinë

Qytetarët në Prishtinë kanë formuar radhë të gjata për t’u testuar për COVID-19, përpara Institutit të Shëndetësisë të mërkurën. Interesimi i madh i qytetarëve për...

Energjia elektrike në Kosovë do të kushtojë 9% më shtrenjtë

Çmimi i energjisë elektrike në Kosovë do të rritet. Sipas njoftimit të Zyrës së Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) rritja parashikohet të jetë me 9%, por...

MAQEDONIA E VERIUT

UNICEF paralajmëron RMV për rreziqet e mësimit online: Një mbyllje tjetër do ishte katastrofë

Përfaqësia e UNICEF-it në Maqedoninë e Veriut ka reaguar kundër vendimit të Qeverisë për zgjatjen e pushimit mes dy semestrave. Sipas Patrizia Di Giovanni,...

Debate për legjitimitetin e qeverisë mes opozitës dhe mazhorancës në RMV

Në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut po zhvillohet prej mesditës debati për zgjedhjen e qeverisë së re. Përfaqësuesit e opozitës VMRO DPMNE deklarojnë se kabineti...

Nga 21 poste ministrore në RMV, 10 i kanë marrë partitë shqiptare

Kabineti i ri qeveritar në Maqedoninë e Veriut do të ketë pjesë të saj 10 ministra shqiptarë nga 21 gjithsej. Në qeverinë e Dimitar...

RMV: 8 të vdekur dhe 1,865 raste të reja me COVID-19

Maqedonia e Veriut ka regjistruar të enjten tetë viktima dhe 1,865 raste të reja me coronavirus. Sipas të dhënëve të Ministrisë së Shëndetësisë numri i...

EVROPA

Rekorde infektimesh me COVID në Europë

Gjatë ditëve të fundit janë shënuar rekorde infektimesh në Gjermani. Për herë të parë në këtë shtet raportohet për 100 mijë raste të reja...

Deputetët kërkojnë dorëheqjen e Boris Johnson

Boris Johnson po lufton për postin e tij si kryeministër i Britanisë, pasi mori pjesë në festa duke thyer rregullat anti-COVID të vendosura nga...

Rivalët akuzojnë Macron se po përdor Presidencën e BE për të mbledhur vota

Presidenti francez Emmanuel Macron është zotuar se do ta bëjë Bashkimin Europian më të fortë gjatë 6-mujorit të mbajtjes së presidencës nga vendi i...

Greqia blen 6 avionë luftarakë nga Franca, nxiten tensionet me Turqinë

Greqia mori 6 avionët e parë luftarakë "Rafale" nga Franca, të blerë sipas një marrëveshjeje të mbrojtjes me Parisin. Ky veprim ka nxitur më tej...

BOTA

Kremlini reagon ndaj paralajmërimit të Biden për pushtim të Ukrainës

Kremlini ka reaguar ndaj deklaratës së presidentit të SHBA, Joe Biden i cili 'parashikoi' se Rusia do të futet në Ukrainë. Zëdhënësi i qeverisë ruse,...

Koreja e Veriut mund të rifillojë testet bërthamore, paralajmërimi për SHBA-në

Koreja e Veriut do të forcojë mbrojtjen e saj kundër Shteteve të Bashkuara dhe mund të rifillojë të gjitha aktivitetet e pezulluara përkohësisht, tha...

Putini drejt futjes në Ukrainë, thotë Biden

Presidenti i SHBA Biden parashikon se Rusia do “të futet” në Ukrainë, por nuk dëshiron luftë. Ai tha se SHBA do ta trajtojë ndryshe pushtimin,...

E përzunë nga avioni pasi hoqi maskën për të pirë ujë, gruaja padit kompaninë ajrore

Një gruaje iu kërkua të zbriste nga avioni pasi hoqi maskën për të pirë ujë. Medora Clai Reading, me prejardhje nga Florida në SHBA, mori...

Moti Tirana

Sot -

13 oC 1oC

Cloudy early with peeks of sunshine expected late. Cold. High near 5C. Winds light and variable

NESËR

13oC3oC

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER