Aktualitet

Transportuan 30 emigrantë të paligjshëm, tre në pranga dhe një në kërkim

Përditësimi i fundit: 14/10/2020 - 14:04
Text size Aa Aa

Përmes një njoftimi në Facebook Policia e Shtetit bëri me dije se në kuadër të operacionit policor "Perimetri" u goditën dy raste të tjera të veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit.

Dy qytetarë u vunë në pranga ndërkohë që një tjetër është shpallur në kërkim. Shtetasit ishin duke transportuar 30 emigrantë të paligjshëm.

Burimet policore njoftuan se njëri prej të arrestuarve drejtonte mjetin pa leje drejtimi, ndërsa i shpalluri në kërkim nuk iu bind urdhrit të Policisë.

“M. B., 20 vjeç, si edhe u shpall në kërkim shtetasi E. M., 23 vjeç, banues në Vorë, Tiranë, të cilët janë kapur nga shërbimet e Policisë pranë vendit të quajtur "Tyrbja e Gocës", Maliq, duke transportuar në drejtim të Tiranës, me mjetin fugon tip "Benz", 29 emigrantë të paligjshëm, të cilëve kundrejt shpërblimit nga 300 deri në 1300 euro për person, iu kishin premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së. Shtetasi M. B. rezultoi se drejtonte mjetin pa leje drejtimi, ndërsa shtetasi E. M., i cili nuk i është bindur urdhrit të punonjësve të Policisë për të ndaluar, nga verifikimet e kryera rezulton bashkëpunëtor i dyshuar i 20-vjeçarit”,- thuhej në deklaratën e Policisë.

Gjithashtu është arrestuar në flagrancë edhe shtetasi G. M., 44 vjeç, banues në Libonik, Maliq, i cili u kap pranë vendit të quajtur "Guri i Kuq", Pogradec, duke transportuar me mjetin tip "Benz", një emigrant të paligjshëm, të cilit kundrejt shpërblimit prej 200 euro, i kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Tregime të lidhura