ARTE

Restaurohet “Vdekja e kalit”, tashmë filmi mund të udhëtojë nëpër festivale e kinema

Pas 29 vitesh qëkur është prodhuar, filmi i cili u prit mirë dhe u pëlqye për gjuhën e drejtpërdrejtë ndaj pasojave të komunizmit, pas restaurimit,...

Mes portreteve të turistëve, piktori braktis RMV për jetuar e punuar në Sarandë

Piktori Rifat Çeliku vendosi të lërë Maqedoninë e Veriut për të punuar gjatë verës në Sarandë. Kjo sipas tij është një mënyrë për të ushtruar...

Çelet me një ekspozitë konkursi i parë mbarëkombëtar i letërsisë satirike-humoristike në Pogradec

Karikaturat e përbotshme, të aktualitetit dhe jetës së përditshme çelën konkursin e parë mbarëkombëtar të letërsisë satirike-humoristike Niko Nikolla, të mbajtur në Pogradec. Një nga...

Hapet Teatri i Operas dhe Baletit, performojnë Placido Domingo dhe Ermonela Jaho

Pas pesë vitesh Tetari i Operas dhe Baletit me një mbrëmje gala, inauguroi ambientet e reja të Godinës e në të njëjtën kohë i...

Këngëtarja e njohur greke koncert në Tiranë

Këngëtarja e njohur Greke, Glykeria Kotsoula, do të dhurojë sot një koncert për publikun shqiptar në orën 20:00 tek Amfietari i Tiranës. Mes një repertori të gjerë,...

TË TJERA

Fituesit e filmit në Venecia, filmi shqiptar ‘Vera andrron detin’ fiton dy çmime

Filmi nga Kosova “Vera andrron detin” triumfoi në Festivalin e Venecias, i cili mbrëmjen e djeshme bëri me dije edhe trofetë për filmat më...

‘Enea rikthehet në Butrint’, familja Nika jetëson legjendën e Trojës

Një film dokumentar i frymëzuar nga vepra e Virgjilit për Enean dhe ushtrinë e Trojës do të shfaqet në Butrint. Familja Nika po e risjell...

Certifikata e vaksinimit kusht për të hyrë në Teatrin e Operas dhe Baletit

Më datë 15 shtator do të mbahet ceremonia gala e hapjes se Teatrit Kombëtar të Operas dhe Baletit, ku është kërkuar certifikata e vaksinimit...

Kosova propozon filmin “Zgjoi” për Oscars 2022

Filmi “Zgjoi” me regjisore Blerta Bashollin është propozuar nga Kosova si kandidati zyrtar për Oscars 2022. Lajmi u bë i ditur nga Qendra Kinematografike e...

Festivali i Artit Mural, artistë vendas dhe të huaj pikturojnë në hapësira të hapura

Ka nisur në kryeqytet për të tretin vit radhazi, Festivali i Artit Mural, ku artistë shqiptarë dhe të huaj kanë zgjedhur hapësira masive për të pikturuar. Të komunikosh...

Rrobaqepësi që ‘qëndis’ traditën, 40 vite pune me makinën qepëse

Prej gati 40 vitesh jetën ia ka kushtuar veshjeve popullore. Musa Ferruni është i njohur jo vetëm në fshatin e tij të lindjes, por...

Grupi i famshëm suedez ‘ABBA’ gati për koncert pas 40 vitesh

Me siguri ju ka munguar muzika e bukur e grupit suedez ABBA. Pas 40 vitesh ata rikthehen për të na dhuruar këngë unike të...

Festivali ballkanik i filmit, për 5 ditë Pogradeci kthehet në kinema

Pas një viti të gjatë pandemie është rikthyer edhe Festvali Ballkanik i Filmit në Pogradec. Për 5 ditë dhe netë me radhë qyteti liqenor...

Festivali i Filmit në Venecia, “Luani i Artë’” shkon për aktorin Roberto Benigni

Festivali i Filmit në Venecia rikthehet me  emocione dhe surpriza. Në Ceremoninë e hapjes ku padyshim respektohen strikte masat anti-COVID i pari që u...

Ndahet nga jeta artisti Sherif Merdani

Ka ndërruar jetë në moshën 81-vjeçare artisti i mirënjohur shqiptar Sherif Merdani. Ai vuante nga një sëmundje e rëndë, ndërsa kanë qenë të shumtë...

Simfoni në Vlorë, mbrëmje koncertale me artistët vlonjatë të muzikës klasike

Një mbrëmje koncertale në këtë fundgushti mblodhi në Vlorë artistë vlonjatë, emra të njohur jo vetëm brenda por edhe jashtë vendit. Tenorët e famshëm...

Shtëpia e vjetër e librave, qendra kulturore “Berk” feston 1-vjetorin mes projekteve të reja

Shtëpinë e stërgjyshes së saj të dashur prej qerpiçi dhe tullash, Anna Shkreli e ka kthyer sot në një shtëpi botuese dhe qendër kulturore....

Shuhet në moshën 60-vjeçare dirigjenti i njohur Kujtim Alija

Është ndarë nga jeta në moshën 60-vjeçare, muzikanti, dirigjenti, pedagogu dhe organizatori i Festivalit të Këngës për Fëmijë Kujtim Alija. “Mjeshtri i Madh” shkodran gjithë...

Tri netë Festivali i Dropullit, u shfaqën filma me metrazh të shkurtër nga regjisorë shqiptarë dhe grekë

Ky është teatri antik Adrianopoli, nga ku Kosta Zhonga, i njohur për fëmijët si xhaxhi piktori mori indicien për të zhvilluar Festivalin Ndërkombëtar të...

‘Po jam shqiptare!’, Rita Ora sqaron fansat për pavarësinë e Kosovës

Rita Ora nuk e ka fshehur asnjëherë origjinën e saj, por së fundmi këngëtarja e famshme është shprehur se është kosovare, duke mos theksuar...

‘Liri Belishova dhe koha e saj’, Bashkim Shehu sjell librin e ri për gruan e ‘fuqishme’

Liri Belishova mbetet një nga gratë më të fuqishme dhe të rëndësishme në politikën e regjimit të egër të komunizmit. Veprimtaria e saj padyshim atë...

Shfaqen 10 filma të shkurtër në natën e parë të festivalit në Dropull

Ashtu siç e do tradita e shqiptarit, mysafirët e festivalit të parë ndërkombëtar të filmit të shkurtër në Dropull u mikpritën nga banorët e...

Ndahet nga jeta bateristi i ‘Rolling Stones’

Charlie Watts, bateristi legjendar i ‘Rolling Stones’ ka ndërruar jetë në moshën 80-vjeçare. Agjenti i tij, Bernard Doherty tha të martën se Watts "vdiq...

Turistët që duan të vizitojnë Venecian do të duhet të paguajnë tarifë

Së shpejti, turistët që do të duan të vizitojnë Venecian do t'u duhet të paguajnë një tarifë. Sipas gazetës italiane “La Stampa”, këtë fundjavë...

SHBA-Shqipëri firmosin marrëveshjen që mbron objektet kulturore nga trafikimi

Shqipëria dhe SHBA kanë firmosur sot një marrëveshje mirëkuptimi, e cila synon ndalimin e vjedhjeve dhe trafikimit të objekteve kulturore. Lajmi bëhet i ditur nga...

Festivali i filmit në Dropull, emocione dhe garë mes pjesëmarrësve

E njohim të gjithë si “xhaxhi piktori”, por këtë herë Kosta Zhonga do të sjellë për publikun festivalin e parë ndërkombëtar të filmit të...

Arkitekti 77-vjeçar kthen në jetë ndërtesat e vjetra

Arkitekti 77-vjeçar, Bashkim Topçiu prej vitesh realizon makete të shtëpive të vjetra që nuk ekzistojnë më, me qellim ruajtjen e arkitekturës së vjetër dhe kujtimeve që vijnë...

Xhaz dhe rock në Shkodër, të rinjtë e Ballkanit thyejnë tabutë e kufijve me muzikë

Muzika nuk ka kufij politikë as kulturorë dhe kjo frazë zë vend më së miri në Akademinë e Xhazit në qytetin e Shkodrës. Të...

Tenori Ramë Lahaj humb nënën dy orë para shfaqjes dhe detyrohet të ndërpresë programin

Sheshi “Skënderbeu” në Prishtinë u mbush mbrëmë më spektatorë, për të shijuar koncertin ‘Rama Lahaj & Friends’ shoqëruar nga Orkestra Filarmonike e Kosovës. Tenori Kosovar...

TË FUNDIT

FIFA dënon Hungarinë, kundër Shqipërisë luan pa tifozë

Komisioni i Disiplinës në FIFA ka dënuar përfaqësuesen e Hungarisë për t’i zhvilluar dy ndeshjet e radhës, të vlefshme për kualifikueset e botërorit “Katar...

Reciprociteti me targat, Meta: Palët të ulin tensionet e t’u përmbahen marrëveshjeve të arritura

Presidenti Ilir Meta ka deklaruar se ruajtja e sovranitetit shtetëror dhe e integritetit territorial të Republikës së Kosovës është faktor kyç për konsolidimin e...

‘Dita pa makina’ shkakton trafik të rënduar në mbi dhjetë rrugë kryesore të Tiranës

Organizimi i Bashkisë Tiranë sot për “Ditën pa makina” ka shkaktuar një situatë kaotike për më shumë se 10 rrugë kryesore të kryeqytetit. Bllokimi i...

Gjermanët vendosin më 26 shtator, Merkel në krah të Laschet, SPD në avantazh

Pak ditë na ndajnë nga zgjedhjet e përgjithshme në Gjermani, kur pas 16 vitesh vendi do të ketë një kancelar të ri. Sondazhet e fundit...

Australia tronditet nga një tërmet i magnitudës 5.9

Një tërmet i magnitudës 5.9 të shkallës Richter tronditi pjesën juglindore të Australisë ditën e sotme. Lëkundjet e forta u ndjenë përgjithësisht rreth 130 kilometra...

Osmani takon sekretarin e NATO-s: Kosova ka zbatuar marrëveshjet e Brukselit për lirinë e lëvizjes

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani dhe ministrja e Jashtme, Donika Gërvalla, të cilat ndodhen në SHBA në Asamblenë e OKB, janë takuar me sekretarin...

MË TË SHIKUARAT

22 shtatori “Dita pa makina”, cilat rrugë janë bllokuar?

22 shtatori është “Dita pa makina” në kryeqytet. Ndalimi i qarkullimit të automjeteve nis nga ora 8:00 dhe përfundon në 14:00. Automjetet nuk do të...

Kandidat i PD-së për kryeqytetin? Gerti Bogdani: Jam gati po ma besuan, Tirana ka nevojë për ndryshim

Anëtari i Kryesisë së PD-së, Gerti Bogdani u shpreh për Euronews Albania se nëse i besohet nga PD-ja kandidatura për kryetar të Bashkisë së...

Deputeti i PD-së: Do të kërkojmë statusin e gazetarit me projektligj konkret

Deputeti i Partisë Demokratike Luçiano Boçi tha për Euronews Albania se PD do të kërkojë projektligj për statusin e gazetarit. Sipas tij në media nuk...

“Reagoni, mos hiqni dorë nga liria e medias”, apeli i gazetarëve në Kosovë dhe RMV për kolegët shqiptarë

Gazetarët në Kosovë dhe RMV iu kanë bërë thirrje kolegëve të tyre në Shqipëri që të reagojnë ndaj vendimit të qeverisë për të ngritur...

Agjencia për Media, Luçiano Boçi: Polici mediatike, do thërrasim në seancë dëgjimore përfaqësues nga Kryeministria

“Dëmi më i madh është ngritja e një policie mediatike të parashikuar nëpërmjet kësaj agjencie”. Kështu u shpreh për Euronews Albania, deputeti i Partisë...

Pinguinët lirohen në det të hapur pas rehabilitimit

Katërmbëdhjetë pinguinë "Magelanikë" pas rehabilitimit janë kthyer në detin e Atlantikut të Argjentinës. Ata vuanin nga kequshqyerja, dehidratimi dhe temperatura e ulet trupore. Fondacioni "Mundo Marino" i shpëtoi...

Yuri Kim flet për personat “non grata” nga Uashingtoni: Jemi seriozë në luftën kundër korrupsionit

Ambasadorja Amerikane në Tiranë, Yuri Kim e cila gjendet në Uashington ka dhënë një mesazh për politikën në Tiranë. Znj. Kim thotë se po koordinon...

Greqi teston shpërndarja e medikamenteve me dron në zonat e izoluara

Autoritetet në qytetin veri-perëndimor të Trikalës, në Greqi, kryen me sukses të martën testin e parë të fluturimit të një droni që do të...

Reciprociteti i targave me Serbinë, Basha: Qëllimet e vërteta të Vuçiç fshihen pas Open Balkan

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka komentuar zhvillimet në kufirin mes Kosovës dhe Serbisë, ku prej ditësh ka tensione për shkak të reciproriteti...

Vaksinimi i fëmijëve, Alimehmeti: Imunizimi vetëm tek ata që kanë sëmundje të tjera dhe jo me detyrim

Epidemiologu Ilir Alimehmeti tha se vaksinimi i fëmijëve është i panevojshëm duke qenë se të gjitha studimet e deritanishme dhe 18 muaj pandemi kanë...

EMISIONI ILVA NOW

Eksperti i shëndetit publik: Shqipëria ka fatkeqësisht masa absurde siç është ora policore

Komitetit Teknik i Ekspertëve në Shqipëri ka aplikuar masa kundërthënëse dhe të pabazuara në evidenca të sakta epidemiologjike. Kështu u shpreh në “Now” me Erla...

Dritan Ulqinaku: Studimi i Akademisë së Shkencave mbi COVID-19 mund të jetë nul

Sipas një studimi të bërë nga Akademia e Shkencave rreth COVID-19 në Shqipëri, rezulton se deri në muajin qershor, 73.3 për qind e shqiptarëve...

Silva Bino: COVID-19 nuk zhduket vetëm me vaksinim, duhet arritur një imunitet mbi 95%

Shefja e Departamentit të Epidemiologjisë pranë Institutit të Shëndetit Publik, Silva Bino shprehet se duhet arritur një imunitet mbi 95% kombinuar me një sërë...

Duhen vaksinuar edhe 500 mijë shqiptarë që të arrihet imuniteti kolektiv ndaj COVID-19, thotë epidemiologu

Epidemiologu Genc Sulçebe tha në emisionin 'Now' në Euronews Albania se imunizimi i popullsisë në 73 për qind, siç rezulton nga raporti i fundit...

Baton Haxhiu për turet e Berishës: I përsëritshëm, pa ide dhe anti-historik

Turet e takimeve të ish-kryetarit të PD-së në rrethe janë pa ide dhe i përkasin të kaluarës. Kështu u shpreh analisti Baton Haxhiu në...

Reagimi i Ramës, Bushati: Një kryeministër i Shqipërisë duhet të flasë për Kosovën pa pyetur BE

Analisti Andi Bushati e cilësoi një deklaratë sa për të larë gojën reagimin e kryeministrit Edi Rama lidhur me situatën e krijuar mes Kosovës...

A e mbrojti Rama Kosovën? Bushati: Ngërçi për të reaguar, çudi

Analisti Andi Bushati thotë se ka vërejtur një ngërç për të reaguar tek kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama. Bushati tha se në tekstin e reagimin...

MË SHUMË NGA ARTE

Kalendari “Pirelli 2022” mbledh artistë të shumtë, mes tyre Rita Ora

Cher, Iggy Pop, Jennifer Hudson dhe Rita Ora janë ndër artistët kryesorë, të cilët do të jenë pjesë e kalendarit "2022 të Pirelli", i...

Humor dhe filozofi në karikaturë, Arben Meksi ekspozitë në rrugët e Korçës

Një ekspozitë në qiell të hapur me karikaturat e artistit Arben Meksi, ka shoqëruar në shëtitjet e fundjavës, qytetarët dhe turistët në qytetin e...

Pasioni për Jazzin, Luisa Belli Laura rrëfen krijimin e “Hemingway Tirana”

Këtë mund ta quajmë familjen e madhe të muzikës Jazz që padyshim në vite është rritur në vendin tonë. Këto janë momentet nga festivali më...

Festivali ‘Butrinti 2000’, artistët sjellin pjesët më të bukura të 2 dekadave edicione

“Butrinti 2000” është festivali i përvitshëm i cili në sezonin e verës mbledh artistë nga e gjithë bota për të luajtur në skenën e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER