Fituesit e ”Berlinales” 2021, triumfojnë regjisorët Radu Jude, Denes Nagy dhe aktorja Maren Eggert

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Filmi satirik “Bad Luck Banging or Loony Porn” nga regjisori rumun Radu Jude është vlerësuar me çmimin e madh në Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin.

Sipas jurisë, ky produksion ka cilësinë e rrallë dhe thelbësore të një pjese arti që do t’i rezistojë viteve.

Një tjetër regjisor europian, Denes Nagy nga Hungaria u vlerësua me çmimin e regjisorit më të mirë për filmin debutues “Natural Light”, që sjell historinë e një njësie partizanësh hungarezë në Bashkimin Sovjetik gjatë Luftës së Dytë Botërore.

“Ariu i Argjendtë” për performancën më të mirë të një protagonisti i shkoi aktores gjermane Maren Eggert, e cila luan rolin e një shkencëtareje që eksploron jetën me një robot humanoid në filmin “I’m Your Man”.

“Berlinalja” e këtij viti u mbajt online për shkak të pandemisë dhe “Ariu i Artë do t’i jepet fizikisht fituesve gjatë verës, me rikthimin e festivalit në formatin normal, që do të shoqërohet me një event publik dhe ceremoni fizike të ndarjes së çmimeve, të parashikuara në datat 9-20 qershor.

 

Lexoni gjithashtu: 

Rusët përkujtojnë Stalinin, ceremoni në Sheshin e Kuq të Moskës, kujtohet epoka sovjetike

Fustani revolucionar i përbërë nga algat fiton çmimin e Louis Vuitton

Skocia e vendosur të organizojë ndeshjet e ”Euro 2020” pavarësisht pandemisë

Etiketimet

Frika nga varianti Delta, ekspertët e BE kërkojnë ritme më të shpejta vaksinimi

Varianti Delta i COVID-19, shfaqur fillimisht në Indi vazhdon të përhapet. Agjencia shëndetësore e Bashkimit Europian shprehet se varianti shumë i transmetueshëm Delta i COVID-19,...

Një aktivist vrapoi me flamurin e LGBTI në fushën e Mynihut gjatë ndeshjes me Hungarinë

Një aktivist zgjodhi momentin kur ekipi i Hungarisë po këndonte himnin para ndeshjes me Gjermaninë, në Kampionatin Europian për të vrapuar në fushë me...

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER