Diversitet në çmimet Bafta, shumëllojshmëri racash dhe pakica etnike në garë për çmim

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vitin e kaluar 39 filma u nominuan për çmimin e Akademisë Britanike të Filmit dhe Televizionit, Bafta.

Këtë vit janë 50 dhe shumica e konkurrentëve të të gjitha kategorive nuk i përkasin racës së bardhë.

Gjithashtu, 16 aktorë janë nga minoritetet etnike.

 “Pas nominimeve të vitit të kaluar, ku kishte një mungesë të theksuar diversiteti, ne njoftuam se do të bënim një rishikim. Ky proces na mori 7 muaj. U konsultuam gjerë e gjatë. Disa qindra persona dhanë opinionet e tyre. Si rezultat bëmë 120 ndryshime në aspektin organizativ”, u shpreh Amanda Berry, drejtoreshë ekzekutive e Bafta.

Filmi “Nomadland” ka 7 nominime, përfshirë regjisoren femër Chloe Zhao, që kandidon për regjisoren më të mirë.

7 nominime ka edhe filmi “Rocks”.

Ceremonia për çmimet Bafta do të mbahet më 11 prill.

Lexoni gjithashtu:

Çmimet “Bafta”, triumfojnë ‘The End of the F***ing World’ dhe ‘Chernobyl’

Çmimet Bafta 2020: Yjet kritikojnë mungesën e diversitetit tek të nominuarit

Etiketimet

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Turizmi rural në Shqipëri, “Shtegu i Ngjyrave” në Kukës mahnit me bukuritë natyrore

Deri tani Shqipëria është vlerësuar nga shumë operatorë dhe vizitorë ndërkombëtarë për peizazhin, natyrën, pamjen e saj të bukur, të cilat konsiderohen gjithashtu si...

Pasojat e pandemisë, BQE: Burrat humbën më shumë vende pune se gratë

Burrat pësuan humbjen më të madhe të vendeve të punës në bllokun evropian gjatë pandemisë. Kështu deklaroi të mërkurën Banka Qendrore Evropiane, duke hedhur...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER