Ekspozohen në Tiranë pikturat e refugjatit sirian

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Përjetimet e momenteve më të vështira të jetës në vendin e tij, artisti sirian Mohammad Ramadan, i ardhur në Shqipëri 5 muaj më parë, i ka rrëfyer në një ekspozitë.

Pasi la vendin ku u lind dhe u rrit, mori një rrugë të gjatë dhe të vështirë para, shoqëruesit e tij të vetme ishin tablotë të cilat ai i mori me vete në Shqipëri.

Personazhet e tij dhe ndjesitë e tij janë shprehur në ngjyrat e ftohta të punimeve.

“Standard i dyfishte” është emri i ekspozitës, ku krijuesi, pasojat e luftës në vendin amë, ka zgjedhur ta tregojë në këtë formë: njerëz të strukur në kuti që mezi i zë, të shtrënguar fort pas njëri tjetrit, në kërkim të mbrojtjes dhe ngrohtësisë.

Pikturat tregojnë fatin e tyre të lidhur me fatin e të tjerëve.

Dualtiteti qëndron te humbja dhe te shpresa, që artistin e shoqërojnë kudo.

E veçanta e kësaj ekspozite është teknika që ka përdorur artisti i ri sirian. Me sy të lirë ne shohim tablo me ngjyra të ftohta blu në të bardhë, por me negativ njerëzit marrin ngjyrën e tyre, dhe duket sikur jeta çel sërish.

Mohammad Ramadan në vitin 2018, u diplomua në Damask në  fakultetin e arteve ne departamentin e pikturës dhe fotografisë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name hereEtiketimet

Plagosi të miturin me armë, arrestohet 17-vjeçari

Policia ka arrestuar autorin e plagosjes së një të mituri, ngjarje e ndodhur një ditë më parë. Robert Cara, 17 vjeç, pas një konflikti për...

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

TË FUNDIT

Plagosi të miturin me armë, arrestohet 17-vjeçari

Policia ka arrestuar autorin e plagosjes së një të mituri, ngjarje e ndodhur një ditë më parë. Robert Cara, 17 vjeç, pas një konflikti për...

Burri i mësueses së vrarë në SHBA, ‘vdes nga pikëllimi’

Bashkëshorti i një prej mësuesve që u vra të martën nga sulmi me armë në Teksas të SHBA, ka ndërruar jetë nga ataku kardiak. Joe...

Bashkitë 55 milionë euro borxhe të akumuluara, 2 në prag falimenti

15 nga 61 bashki të vendit janë zhytur në borxhe, ndërsa dy prej tyre janë në prag falimenti. Pra, 25% e pushtetit vendor nuk...

BE në kërkim të unitetit, pengesa për paketën e gjashtë të sanksioneve

Një kompromis i vështirë do të duhet të arrihet të hënën dhe të martën e ardhshme për paketën e 6-të të sanksioneve ndaj Rusisë....

Policët duan psikologë, profesion me risk të lartë për gjendje stresi

Përfshirja e policëve në sjellje agresive edhe me pasoja të rënda, ka bërë që ekspertët të kërkojnë monitorim psikologjik të tyre. Vetëm këtë javë...