BOTA

Tensionet në Ukrainën lindore, presidenti Volodymyr Zelenskyy takim me Erdoganin

Pas një takimi të zhvilluar të shtunën në Stamboll, presidentët e Ukrainës dhe Turqisë theksuan rëndësinë e integritetit territorial të Ukrainës, de-përshkallëzimin e tensioneve...

Presidenti i Iranit prezanton centrifugën më të përparuar bërthamore

Presidenti i Iranit, Hassan Rouhani ka zbuluar centrifugën më të re të përparuar bërthamore të vendit, në ceremoninë e Ditës Kombëtare të Teknologjisë Bërthamore. Kjo...

Kina i vendos gjobë 2.7 mld dollarë gjigantit ‘Alibaba’

Autoritetet kineze kanë gjobitur grupin Alibaba me 2.75 miliardë dollarë, për shkelje të rregullave kundër monopolit dhe për abuzim me pozicionin dominant, duke shënuar...

Evakuohen mijëra persona pas shpërthimit të vullkanit në Karaibe

Rreth 16 mijë persona janë evakuuar nga shtëpitë e tyre pas shpërthimit të vullkani La Soufriere në St. Vincent, një ishull në Karaibe. Shpërthimi i...

Punëtorët e Amazon në Alabama votojnë kundër formimit të sindikatës së parë në kompani

Punëtorët e kompanisë Amazon në Alabama i dhanë gjigantit të shitjeve online një fitore vendimtare, kur votuan kundër formimit të sindikatës së parë brenda...

TË TJERA

Tensioni Rusi-Ukrainë, Merkel i kërkon Putinit të zvogëlojë praninë e trupave

Vazhdojnë të rriten tensionet midis Kievit dhe Moskës, teksa të dy shtetet vazhdojnë të dislokojnë trupa ushtarake në kufi me rajonin autonom të Donbasit....

Qëllohet për vdekje gazetari grek

Gazetari grek, Giorgos Karaivaz është ekzekutuar me armë zjarri jashtë shtëpisë së tij në Alimos. Nga informacionet paraprake bëhet me dije se disa persona të...

Gjyqi për George Floyd, dëshmia e mjekut: Nuk vdiq nga mbidoza, por mungesa e oksigjenit

George Floyd vdiq nga mungesa e oksigjenit gjatë arrestimit të tij. Ishte kjo dëshmia e mjekut në gjyqin që po zhvillohet ndaj ish-oficerit të policisë,...

Biden kundër armëve, presidenti prezanton masat, por efikasiteti i tyre në dyshim

Presidenti amerikan Joe Biden njoftoi të enjten një seri masash të kufizuara për të frenuar dhunën e armëve në Shtetet e Bashkuara, në atë...

“Erdogan një diktator”, Draghi kritikon presidentin turk për sjelljen ndaj presidentes Von der Leyen

Kryeministri italian Mario Draghi e cilësoi presidentin turk Erdogan një diktator pas mosfunksionimit të protokollit ku presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen...

Përkujtimi i Holokaustit, 80 vite nga pushtimi nazist dhe masakra ndaj komuniteteve hebraike

Përmes ceremonive të dedikuara Izraeli  shënon ditën e përkujtimit të Holokaustit. Në orën 10 të mëngjesit për dy minuta në Jeruzalem u dëgjuan sirenat për...

Rekord Guinness, treni që luan muzikë klasike duke cekur gota uji

Në muzeun Miniatur Wunderland të Hamburgut, i mbyllur gjatë izolimit të pandemisë në Gjermani, një model treni lëviz përgjatë një piste e përshkruar anash...

“Hapemi, ose vdesim”, pronari tenton të hapë restorantin në Romë, bllokohet nga policia

Një restorant në qendër të Romës u përpoq të sfidonte kufizimet e qeverisë dhe të hapte dyert për publikun, por u ndalua nga policia...

Marrëveshja me Iranin, BE merr drejtimin e negociatave, por shtohen aktorët

Ka ende shpresë për një marrëveshje bërthamore me Iranin. Shtetet e Bashkuara janë rikthyer në tryezën e bisedimeve, pas më shumë se tre vjetësh...

Amnesty International kritikon SHBA dhe BE se nuk kanë ndarë vaksina me vendet e varfra

Në raportin vjetor, Amnesty International nënvizon se pandemia COVID-19 ka thelluar pabarazitë dhe abuzimet ndaj të drejtave të njeriut. Organizata gjithashtu kritikon SHBA dhe BE...

“Qyteti që po vdes”, rrezikuar nga erozioni, qyteza në veri të Romës kërkon mbrojtje nga UNESCO

Në majë të një shkëmbi në mes të një lugine rreth 100 kilometra në veri të Romës, ndodhet qyteti mahnitës i Civita di Bagnoregios. Qyteti...

Rrëshqitjet e tokës në Indonezi, shkon në 119 numri i viktimave

Numri i viktimave nga rrëshqitjet e dheut në lindje të Indonezisë ka shkuar në 119, teksa dhjetëra të tjerë konsiderohen ende të humbur, konfirmuan...

Pasaportat e imunizimit, nisin të aplikohen në disa shtete, hapen debatet nëse diskriminojnë

Me nisjen e procesit të vaksinimit thuajse në të gjithë botën, një tjetër debat ka nisur sa i përket pasaportave të gjelbra apo imunizimit,...

“Një e treta e personave që i mbijetuan COVID-19 vuajnë nga çrregullime mendore”, zbulon studimi

Të paktën një e treta e personave që kanë kaluar COVID-19 trashëgojnë simptoma afatgjata të çrregullimeve të shëndetit mendor, thuhet në një studim të...

Nga 19 prilli SHBA nis vaksinimin masiv të popullsisë mbi 18 vjeç

Pas dy javësh Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të nisin testimin masiv të popullsisë për moshat mbi 18 vjeç. Lajmi u bë me dije...

“T’i dërgojmë Rusisë një sinjal të fortë”, Ukraina kërkon të përshpejtojë procesin e anëtarësimit në NATO

Presidenti i Ukrainës ka kërkuar që të përshpejtojë rrugëtimin e vendit drejt anëtarësimit në NATO për t’i përçuar Rusisë një mesazh të fortë e...

11 gra të zhveshura pozojnë në një ballkon në Dubai, rusë dhe ukrainas dëbohen nga vendi

Njëmbëdhjetë gra ukrainase, që morën pjesë në një set fotografik nudo, në një ballkon të një ndërtese shumëkatëshe në Dubai do të dëbohen, së...

FMN parashikon rritje të fortë ekonomike në 2021-2022, ekspertët skeptikë

Fondi Monetar Ndërkombëtar parashikon një rimëkëmbje më të fortë ekonomike këtë vit dhe të ardhshmin. Parashikimi i ri global flet për një rritje respektive prej...

Gjendja shëndetësore e Navalny, autoritetet ruse arrestojnë mjeken e opozitarit rus

Mjekët rusë, të cilët kërkuan me ngulm të ekzaminonin opozitarin rus, Alexei Navalny në burgun ku ai po vuan dënimin, u arrestuan këtë të...

Politika e tiroideve

Fushata elektorale ka nisur dhe goja e politikës shqiptare po flet. Dy janë thirrjet kryesore që ulëret vazhdimisht në veshët e çdokujt. Opozita thotë...

Pelegrinazh vetëm për të vaksinuarit, në ‘Umren’ që zhvillohet në Mekë lejohen vetëm besimtarët imunë

Vetëm ata persona që janë vaksinuar kundër COVID-19 do të jenë të autorizuar të marrin pjesë në “umren”, në pelegrinazhin që zhvillohet në Mekë....

Presidenti i Izraelit i jep mundësinë Netanyahut të formojë qeverinë e re

Kryeministri i Izraelit Benjamin Netanyahu mori nga presidenti Rivlin mundësinë për të formuar një qeveri të re, pasi zgjedhjet e 23 marsit nuk prodhuan...

Vala e tretë e pandemisë, situatë shqetësuese në Francë, Serbia lehtëson masat, merr më shumë vaksina kineze

Ministri francez i Shëndetësisë paralajmëron se numri i pacientëve në terapi intensive mund të arrijë në të njëjtat nivele të cilat u përjetuan gjatë...

Merr fund izolimi treditor, rikthehen zonat e kuqe e portokalli në Itali, vijojnë kufizimet për udhëtimet

Përfundon izolimi treditor kombëtar në Itali i vendosur për të mbajtur nën kontroll situatën epidemiologjike gjatë festës së Pashkës. Megjithatë lehtësimi i masave nuk vijon...

TË FUNDIT

Përmblidhen në një event online filma nga katër shtete të Ballkanit Perëndimor

Organizuar me iniciativë të Festivalit të Filmit në Sarajevë, një event nëntë ditor online është i pari në histori që mbledh së bashku katër...

Lahutari i Kelmendit, një jetë duke u kënduar kreshnikëve dhe heronjve

Ky është Jonuz Delaj ndër trashëguesit e fundit të lahutës në trojet shqiptare. Që nga mosha 7-vjeçare Jonuzi njohu nga të parët e tij...

Kryemadhi në Kombinat: Rama kërkon ta shesë lagjen tek oligarkët

Fushata e Lëvizjes Socialiste për Integrim është ndalur në Kombinat, aty ku kryetarja Monika Kryemadhi deklaroi se kjo zonë është rrënuar për shkak te...

Kina pranon se efikasiteti i vaksinës së saj nuk është i lartë

Kina pranon se efektiviteti i vaksinave të saj "nuk është i lartë", lajmi është konfirmuar nga gazeta  'South China Morning Post'. Duke folur në një...

Përdorimi i të dhënave, PD përgatit padi në SPAK ndaj E-Albania, AKSHI: Akuza të pabaza

Partia Demokratike ka hedhur akuza ndaj Partisë Socialiste se është duke përdorur për qëllime elektorale, të dhënat që qytetarët kanë depozituar në portalin qeveritar...

Dymbëdhjetë viktima në Kosovë nga Covid-19

Kosova vijon të raportojë raste të larta të personave të prekur me Covid-19. Gjatë 24 orëve të fundit në vend kanë ndërruar jetë 12...

MË TË SHIKUARAT

Procesi i vaksinimit rrit entuziazmin e të moshuarve në Kosovë

Edhe këtë të diel, në Kosovë ka vazhduar procesi i vaksinimit për të moshuarit mbi moshën 80-vjeç. Në ditën e katërt të vaksinimit të...

Protestë kundër ndërtimit të HEC-it në Mirditë, banorët e fshatrave Thirrë dhe Fan përplasen me policinë

"Me hajna, nuk ka shtet". Me këtë thirrje ka filluar protesta e dhjetëra qytetarëve në zonën e Mirditës, duke kundërshtuar kështu ndërtimin e një...

Basha në tunelin e Kërrabës: Dimë ta mbajmë fjalën, në Elbasan për ndryshim dinjitoz

Kryetari i PD-së Lulzim Basha ka folur nga hyrja e Tunelit të Kërrabës në vazhdën e fushatës zgjedhore. Për simpatizantët që e priten aty, Basha tha se PD është parti e fjalës se...

Takimi me sipërmarrësit e rinj, Rama: Fond garancie 50 mln euro për të lehtësuar financimin e aktiviteteve

Kryeministri Edi Rama ishte në një takim elektoral me disa të rinj sipërmarrës në fushën e teknologjisë. Kreu i qeverisë u shpreh se është duke...

Pandemia në RMV, fillon vaksinimi i zjarrfikësve, gazetarëve dhe stafit të kopshteve

Në Maqedoninë e Veriut po vazhdojnë shifrat e larta të personave të vdekur dhe të infektuar me koronavirus, pavarësisht gjithë përpjekjeve të autoriteteve që...

Nga nesër zgjatet orari i lëvizjes deri në 22:00, hapen fluturimet me Britaninë e Madhe

Nga dita e nesërme do të zgjatet orari i lëvizjes në vendin tonë, përkatësisht nga ora 06:00-22:00, ndërkohë Komiteti Teknik i Ekspertëve duke analizuar...

Përgatitjet për 25 prillin, Rama takohet me shefen e misionit të ODIHR, Urszula Gaçek

Shefja e misionit të vëzhguesve zgjedhore të OSBE/ODIHR, Urszula Gaçek zhvilloi sot një takim me kryetarin e Partisë Socialiste, Edi Rama. Takimi i zhvilluar në...

Manastirliu ndjek vaksinimin në Sheshin Skëndërbej, nga e hëna do injekohen +60 me sëmundje kronike

Mëngjesin e sotëm, ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale Ogerta Manastirliu ka parë nga afër vaksinimin masiv në Sheshin Skëndërbej. "Tashmë kemi hyrë në grupmoshat...

Shtohet zemërimi i qytetarëve në shumë shtete evropiane për masat anti-COVID

Pavarësisht se në fuqi vijon të jetë izolimi, me qindra qytetarë u mblodhën në Vjenë për të protestuar kundër masave kufizuese. Sipas policisë rreth 300-500...

Mozaiku i përkujtimit, ndërtohet muri në përkujtim të shqiptarëve të dëbuar nga Kosova në 1999

Një grup i vogël qytetarësh u mblodhën këtë të shtunë në Bllacë për të përuruar murin përkujtimor kushtuar qindra mijëra shqiptarëve etnikë, të cilët...

VIDEO

Zjarr në garazhin e një pallati në Tiranë, digjet “Range Rover”, evakuohen banorët

Mëngjesin e sotëm, rreth orës 07:30, në rrugën "Fadil Deliu" në kryeqytet ra një zjarr në garazhin e një pallati. Euronews Albania mëson se është...

Protesta në Finlandë, Norvegji dhe Danimarkë për masat anti-COVID, 20 të arrestuar

Njëzet persona u arrestuan në Finlandë të shtunën teksa protestuan kundër masave për të luftuar COVID-19. Kjo u shoqërua me demonstrata të ngjashme që...

‘Të mos gjykohet Salvini’, prokurori: Ai nuk ndaloi në mënyrë të paligjshme emigrantët në 2019

Matteo Salvini nuk duhet të shkojë në gjyq për ndalim të paligjshëm të emigrantëve. Kështu u shpreh prokurori i Katanias, Andrea Bonomi. Sipas tij, vendimi...

“Do të jem këtu deri më 26 prill”, Meta nga Vlora: Nuk preket asnjë votë e vlonjatëve

Nga Vlora, presidenti Ilir Meta bëri sërish një apel të fortë për ditën e zgjedhjeve, ndërsa deklaroi se nuk do të preket asnjë votë...

‘Defender 21’| Ushtarët e Gardës së New Jersey mbërrijnë në Tiranë për të trajnuar FA

Ambasadorja amerikane Yuri Kim mirëpriti sot ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey të cilët mbërritën sot në Tiranë. Ambasada amerikane përmes një postimi...

571 raste të reja dhe 9 viktima nga COVID-19 në Kosovë

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë identifikuar 571 raste të reja me COVID-19 në 4.351 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë në Kosovë...

FOTO| Kush janë personat e arrestuar për 143 kilogramët e kokainës të sekuestruar në portin e Durrësit

Klajdi Xibraku dhe Erion Peti janë personat personat e arrestuar nga policia lidhur me sasinë prej 143 kilogramë kokainë e sekuestruar ditën e sotme...

360 raste të reja dhe 6 humbje jete nga COVID-19 në Shqipëri

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë shënuar 360 raste të reja me COVID-19 në 3342 testime të kryera. Ministria e Shëndetësisë...

MË SHUMË NGA BOTA

Raportet BE-Turqi, Von der Leyen dhe Michel takohen në Ankara me presidentin Erdogan

Zyrtarët e lartë të Bashkimit Evropian, kreu i Këshillit Evropian, Charles Michel dhe Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen udhëtojnë sot në Turqi...

Boris Johnson shpreson që udhëtimet ndërkombëtare në Britaninë e Madhe të rinisin nga 17 maji

Kryeministri britanik, Boris Johnson tha se është duke shpresuar që udhëtimet ndërkombëtare mund të rinisin nga 17 maji, por shtoi se "disa nga vendet...

“Chauvin shkeli rregulloren”, rëndohen akuzat mbi ish-oficerin e dyshuar për vrasjen e George Floyd

Ish-oficeri Chauvin shkeli rregulloren duke ushtruar forcë mbi George Flyod, është kjo dëshmia e shefit të policisë e cila rendon akuzat mbi policin e...

Putin nënshkruan ligjin, në krye të Kremlinit deri në vitin 2036

Presidenti rus Vladimir Putin nënshkroi një ligj që i lejon të rikandidojë për kryetar shteti. Drafti, i publikuar në portalin e informacioneve zyrtare, i...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER