CIA dhe BND-ja gjermane kanë përgjuar vendet e Amerikës Latine

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shërbimet amerikane të inteligjencës përgjuan vazhdimisht për dekada me radhë komunikimet diplomatike dhe ushtarake të vendeve të ndryshme të Amerikës Latine, përmes disa makinerive deshifruese të furnizuara nga kompania zvicerane “Crypto AG”, që ishte në pronësi të CIA-s dhe agjencisë gjermane BND.

Lajmin e bënë të ditur televizioni publik gjerman ZDF dhe e përditshmja “Washington Post”, të cilat kanë pasur akses në të dhënat e deklasifikuara  të Agjencisë së Sigurisë Kombëtare, NSA.

Të dhënat tregojnë se vendet e përgjuara ishin regjimet ushtarake si Kili, Argjentina dhe Uruguai, që kryenin akte të brendshme dhe të jashtme represioni dhe terrori ndaj figurave kyçe opozitare.

Sipas historive të cituara nga “ËP” dhe ZDF, operacioni për mbledhjen e informacioneve fillimisht u quajt “Thesaurus”, ndërsa më vonë mori emrin “Rubicon”.

Ndërkohë, emri në kod për kompaninë “Crypto AG” ishte “Minerva”. Organet mediatike që raportuan zbulimin e quajtën operacionin e përgjimit të CIA-s dhe BND-së “goditjen e shekullit”.

Në vitet ’80 thuajse 40 për qind e informacioneve që kalonin në agjencitë amerikane të inteligjencës vinin nga makinat e “Crypto”, e cila asokohe fitoi miliona dollarë, që u shkuan shërbimeve sekrete.Etiketimet

‘Të mos gjykohet Salvini’, prokurori: Ai nuk ndaloi në mënyrë të paligjshme emigrantët në 2019

Matteo Salvini nuk duhet të shkojë në gjyq për ndalim të paligjshëm të emigrantëve. Kështu u shpreh prokurori i Katanias, Andrea Bonomi. Sipas tij, vendimi...

“Do të jem këtu deri më 26 prill”, Meta nga Vlora: Nuk preket asnjë votë e vlonjatëve

Nga Vlora, presidenti Ilir Meta bëri sërish një apel të fortë për ditën e zgjedhjeve, ndërsa deklaroi se nuk do të preket asnjë votë...

‘Defender 21’| Ushtarët e Gardës së New Jersey mbërrijnë në Tiranë për të trajnuar FA

Ambasadorja amerikane Yuri Kim mirëpriti sot ushtarët amerikanë nga Garda Kombëtare e New Jersey të cilët mbërritën sot në Tiranë. Ambasada amerikane përmes një postimi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER