Bota

Emigranti lind në mes të oqeanit

Nga:
Përditësimi i fundit: 14/02/2020 - 16:04
Text size Aa Aa

Një ngjarje e pazakontë ka ndodhur në brigjet e oqeanit Atlantik, ku mes emigrantëve afrikanë të cilët ishin nisur për në ishullin spanjoll të “Gran Canaria”, ka lindur edhe një foshnje.

I porsalinduri dhe nëna e tij, pas mbërritjes në ishull, u dërguan menjëherë në spitalin e kryeqytetit Las Palmas.

Në mjetin lundrues gjendeshin 86 emigrantë gjithsej, përfshirë të porsalindurin dhe 10 të mitur, 46 burra dhe 28 gra, ku tre prej tyre raportohet të jenë shtatzëna.

Arritjet e përgjithshme të detit të emigrantëve të parregullt në Spanjë deri më 31 janar 2020 janë ulur me 55% në krahasim me të njëjtën kohë vitin e kaluar, sipas shifrave të Ministrisë së Brendshme.

Sidoqoftë, emigrantët kanë zgjedhur rrugën alternative në Atlantik, gjë që çon në një rritje prej gati 18-fish të hyrjeve të paligjshme në Ishujt Kanarie, të vendosur në brigjet e Afrikës Perëndimore.

Tregime të lidhura