Bota

Për ski me Vladimir Putin, presidenti Lukashenko falenderime të veçanta homologut

Përditësimi i fundit: 23/02/2021 - 09:09
Text size Aa Aa

Kur raportet me shtetet perëndimore vijojnë të jenë të tensionuara, presidenti rus Vladimir Putin shijon kohë të lirë me homologun e tij të Bjellorusisë, Alexandër Lukashenko i cili po ashtu nuk ka aspak marrëdhënie të lehta me Brukselin e jo vetëm.

Dy liderët u panë duke bërë ski e duke udhëtuar mes dëborës në resortin e famshëm Krasnaya Polyanan” në jug të Rusisë.

Untitled design 31

Udhëheqësi bjellorus Lukashenko falënderoi Putin për mbështetjen ekonomike që vendi i tij mori nga Rusia kur ai po përballej me protesta masive vitin e kaluar.

Rusia i akordoi  Bjellorusisë një hua 1.5 miliard dollarë shtatorin e kaluar, një gjest mbështetjeje për Lukashenkon ndërsa protestuesit dolën në rrugë pas zgjedhjeve të 9 gushtit, të cilat kundërshtarë e presidentit Bjellorus i cilësojnë si të manipuluara.

Lukashenko iu kundërpërgjigj protestave me shtypje të dhunshme, një veprim ky i dënuar gjerësisht nga Perëndimi.

Pak ditë më parë kryetarja e opozitës, Sviatlana Tsikhanouskaya, e cila ndodhet  në Lituani, u shpreh për gazetën zvicerane “Le Temps” se opozita nuk ishte më në rrugë sepse protestuesit nuk mund t'i kundërviheshin forcës së përdorur nga policia.

 

Lexoni gjithashtu: 

Presidenti Biden, thirrje vendeve demokratike për koordinim të veprimeve kundër Kinës dhe Rusisë

Sanksione katër zyrtarëve rus, ministrat e Jashtëm të BE-së bien dakord, masa mbi shkelësit e të drejtave të njeriut

Burg gazetareve bjelloruse, dënohen pasi filmuan protestat kundër presidentit Lukashenko

Tregime të lidhura