Masat anti-COVID, mënyra e veçantë sesi diplomatët rusë kalojnë kufirin me Korenë e Veriut

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Me kufizime pandemike që pengojnë udhëtimet ndërkufitare në të gjithë botën, një grup diplomatësh rusë ka gjetur një mënyrë unike për t’u kthyer në shtëpi.

Tetë punonjës të ambasadës ruse në Korenë e Veriut dhe familjet e tyre, duke përfshirë një fëmijë tre vjeç, u fotografuan duke udhëtuar me një karrocë hekuri, të cilën e shtynë me dorë.

Ministria e jashtme e Rusisë tha në një postim në Facebook se grupi kishte filluar “udhëtimin e tyre të gjatë dhe të vështirë për të arritur në shtëpi” ditën e enjten.

“Kufijtë janë mbyllur për më shumë se një vit dhe trafiku i pasagjerëve është ndalur,” tha ministria.

Thuhet se zyrtarët bashkë me familjarët e tyre filluan udhëtimin për  32 orë me tren nga Pyongyang, pasuar nga dy orë me një autobus.

Grupi më pas udhëtoi me një karrocë hekurudhore përtej kufirit Rusi-Kore e Veriut.

“Për ta bërë këtë, atyre u duhej të bënin një karrocë paraprakisht, ta vendosnin në shina, të vendosnin sendet mbi të, të vendosnin fëmijët – dhe të shkonin,” shtoi ministria.

Fotografitë e postuara në Facebook tregojnë karrocën, të ngarkuar me valixhe, ndërsa kalonin nëpër fshatrat e Koresë së Veriut.

Një video virale gjithashtu tregon disa anëtarë të grupit duke buzëqeshur ndërsa ata shtyjnë karrocën mbi një urë hekurudhore përtej lumit Tumannaya, e cila ndan Korenë e Veriut nga Rusia.

Sipas ministrisë së jashtme, karroca u shty përgjatë hekurudhës për më shumë se një kilometër nga sekretari i tretë i ambasadës, Vladislav Sorokin, duke vepruar si “motori”.

“Në stacionin kufitar rus të Khasan, njerëzit tanë u takuan nga kolegë nga Zyra e Ministrisë së Jashtme në Vladivostok dhe një autobus i siguruar nga administrata e Territorit Primorsky, i cili dorëzoi bashkatdhetarët që u kthyen në shtëpi në aeroportin Vladivostok,” shtoi ministria postimi në Facebook.

Agjencia e lajmeve Interfax njoftoi të Premten se grupi më vonë mori një fluturim për në Moskë nga qyteti larg-lindor i Rusisë.

Etiketimet

Piktura e artistit spanjoll Pablo Picasso shitet në ankand për 103.4 mln dollarë

Një pikturë e realizuar nga Pablo Picasso u shit për 103.4 milionë dollarë gjatë një ankandi të zhvilluar në New York duke thyer të...

Trembëdhjetë të vdekur nga COVID-19 në Maqedoninë e Veriut

Në Maqedoninë e Veriut në orët e fundit kanë humbur jetën 13 persona si pasojë e infektimit nga epidemia e COVID-19. Ministria e shëndetësisë ka...

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER