Miratohet paketa 1.9 trilionë dollarëshe kundër covid, Biden korr fitoren e parë legjislative

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Joe Biden regjistroi fitoren e parë legjislative në Dhomën e Përfaqësuesve, e cila miratoi paketën 1.9 trilionë dollarëshe për lehtësimin e efekteve të coronavirusit.

Demokratët, që kontrollojnë Dhomën, e miratuan masën me shumicë partiake prej 219 votash pro dhe 212 kundër dhe e dërguan në Senat, ku planifikuan një manovër legjislative për të mundësuar miratimin e saj pa mbështetjen e republikanëve.

Plani amerikan i shpëtimit do të paguajë për vaksinat dhe pajisjet mjekësore, si dhe do t’u dërgojë një raund tët ri ndihmash financiare për individët, bizneset e vogla dhe qeveritë shtetërore e vendore.

Demokratët deklaruan se paketa nevojitej për të luftuar pandeminë, që ka vrarë mbi 500 mijë amerikanë dhe ka lënë miliona të tjerë të papunë.

“Më shumë se një vit më parë, nga kjo pandemi lindi një krizë ekonomike. Qytetarët amerikanë duhet ta dinë se qeveria e tyre është këtu për ata. Dhe sikurse ka thënë presidenti Biden, ndihma po vjen”, tha Nancy Pelosi, kryetare e Dhomës së Përfaqësuesve.

Nga ana e tyre republikanët deklaruan se shumica e paketës së ndihmës nuk ishte e nevojshme. Sipas tyre, vetëm 9 për qind e totalit të saj do të shkojë direkt në luftimin e virusit.Etiketimet

Bllokohen 100 kg kokainë në Portin e Durrësit, ishte fshehur në kontenier me banane

Një sasi e konsiderueshme kokaine është bllokuar sot në Portin e Durrësit. Bëhet fjalë për 200 pako kokainë të cilat ishin fshehur në një...

Rruga e lumit të Vlorës, Rama: E premtuar 100 vjet po bëhet gati për t’iu zbuluar shqiptarëve

Rruga në lumin e Vlorës po bëhet gati që të jetë e kalueshme gjatë sezonit turistik. Kështu ka bërë të ditur Kryeministri Rama gjatë...

Nga Britania në Australi, kambana dhe të shtëna në nder të Princit Philip

Në mbarë Britaninë dhe në gjithë botën vijojnë homazhet në nder të princit Philip, i cili ndërroi jetë ditën e premte, në shtratin e...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER