”Black Lives Matter” kthehet në film, ”ferri” i personave me ngjyrë rrëfehet në 28 minuta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Filmi me metrazh të shkurtër, “Dy të panjohur të largët”, portretizon brutalitetin policor në Amerikë, duke ilustruar mënyrat përmes të cilave personat me ngjyrë janë vrarë nga oficerët.

Reperi nju-jorkez Joey Badass do të luajë Carter James, një i ri me ngjyrë që do të kthehet në shtëpi tek qeni i tij pas një nate romantike, por sapo del jashtë ai përballet me një seri ngjarjesh fatkeqe që çojnë në vdekjen e tij.

Filmi 28-minutësh ka regjinë e Travon Free, fitues i çmimit Emmy, i cili thotë se ideja i erdhi nga karantina, kur kishte parë protestat e Black Lives Matter.

Filmi është në garë në edicionin e 93-të të Academy Awards, nominimet për të cilin do të shpallen më 15 mars.

Etiketimet

Frika nga varianti Delta, ekspertët e BE kërkojnë ritme më të shpejta vaksinimi

Varianti Delta i COVID-19, shfaqur fillimisht në Indi vazhdon të përhapet. Agjencia shëndetësore e Bashkimit Europian shprehet se varianti shumë i transmetueshëm Delta i COVID-19,...

Një aktivist vrapoi me flamurin e LGBTI në fushën e Mynihut gjatë ndeshjes me Hungarinë

Një aktivist zgjodhi momentin kur ekipi i Hungarisë po këndonte himnin para ndeshjes me Gjermaninë, në Kampionatin Europian për të vrapuar në fushë me...

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER