Super Mario në realitet, një park ku të gjithë mund të përjetojnë aventurat e personazhit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Super Mario është një nga ata personazhe të cilët mbesin gjatë në kujtimet e fëmijëve edhe kur ata rriten. Por përtej ekranit dhe botës virtuale Super Mario mund të luhet edhe në jetën reale, secili mund të përjetojë rrugëtimin e tij në kërkim të vazhdueshëm të princeshës dhe përballja me kuçedrën.

Studio Japoneze Universal ka hapur një park special  ku futesh në botën e Super Mario. Një vend argëtimi që ka kushtuar 550 milionë dollarë e por u inaugurua me vonesë për shkak të pandemisë.

Duke hyrë përmes një tubi gjigant, vizitorët e Super Nintendo World, mund të shohim  bimët sikundër në lojë apo edhe blloqe monedhash e padyshim edhe të prekin flamurin e fitores apo te mbajnë kapelën unike te Marios

Atraksioni ka punësuar një “bandë shumë energjike e cila sinkronizohet me aplikacionin e parkut për të renditur vizitorët ndërsa ata mbledhin monedha dhe mposhtin krijesat e këqija

“Ju mund të bëheni Mario”, u tha gazetarëve Ayumu Yamamoto, nënkryetar në departamentin e marketingut .

Vizitorët formuan radhë të gjata për t’u bashkuar me provën teknike. Aktualisht po operohet me kapacitet të reduktuar dhe vizitorëve  u duhet të rezervojnë  për të hyrë në zonën Nintendo e për të përjetuar aventurat e Super Marios.

Etiketimet

Frika nga varianti Delta, ekspertët e BE kërkojnë ritme më të shpejta vaksinimi

Varianti Delta i COVID-19, shfaqur fillimisht në Indi vazhdon të përhapet. Agjencia shëndetësore e Bashkimit Europian shprehet se varianti shumë i transmetueshëm Delta i COVID-19,...

Një aktivist vrapoi me flamurin e LGBTI në fushën e Mynihut gjatë ndeshjes me Hungarinë

Një aktivist zgjodhi momentin kur ekipi i Hungarisë po këndonte himnin para ndeshjes me Gjermaninë, në Kampionatin Europian për të vrapuar në fushë me...

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER