Epidemia e COVID në Evropë, Gjermania zgjat kufizimet, BE apel Spanjës për udhëtimet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjermania do të zgjasë kufizimet në jetën publike dhe aktivitetet ekonomike deri më 18 prill.

Kjo, në kuadër të një marrëveshjeje të arritur mes kancelares Angela Merkel dhe liderëve të 16 landeve në një takim virtual.

Në nivel kombëtar, kuota e infeksioneve është rritur mbi 100 persona për 100 mijë banorë.

Ndërkohë, rreth 100 përfaqësues të agjencive të udhëtimit dhe zinxhirëve të hoteleve kërkuan më fleksibilitet për kufizimet e lëvizjes në një protestë të mbajtur në Berlin.

Fluksi masiv i turistëve gjermanë në ishujt spanjollë, të klasifikuara si zona të sigurta nga COVID, ka shkaktuar kontradikta.

Komisioni Evropian i ka kërkuar Spanjës që t’u përmbahet kufizimeve, teksa rajonet vijojnë të mbajnë perimetrin përkatës të mbyllur ndërsa udhëtimi drejt dhe nga vendet e tjera të BE-së lejohet.

Ndërkohë, në Austri plani për zbutjen e masave të izolimit nga e shtuna nuk do të hyjë në fuqi.

Bllokada ekzistuese do të qëndrojë në fuqi në mbarë vendin deri pas ditës së Pashkës.

Sidoqoftë, nga prilli e më tej, Austria do të ndërmarrë një seri qasjesh rajonale, që u lejon disa rajoneve me kuota të ulëta infektimi të hapen.

“Në prill, maj dhe qershor ne nuk do të fokusohemi vetëm tek numri i infektimeve, por edhe tek progresi i procesit të vaksinimit për qytetarët mbi 50 vjeç. Dhe, natyrisht, mbi situatën në repartet e terapisë intensive”, u shopreh Sebastian Kurz, kancelar i Austrisë.

Në Bosnjë, masat e reja kundër pandemisë kanë shkaktuar protesta.

Me thirrjen “poshtë masat”, protestuesit u mblodhën në qytetin verior Banja Llukë, duke kërkuar që shteti të ndihmojë pronarët e bareve, restoranteve dhe subjekteve të prekura nga epidemia.

Bosnja, që duhet ende të nisë vaksinimin e qytetarëve, është përballur me një rritje të infeksioneve dhe vdekjeve në 2 javët e fundit, që i ka lënë spitalet pa shtretër.

Etiketimet

Macron pret Kurtin, presidenti francez: Të arrihet akordi me Serbinë, do keni mbështetjen tonë

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron i ka përcjellë kryeministrit të Kosovës, Albin Kurtit mesazhin se Prishtina dhe Beogradi duhet të gjejnë kompromisin për një...

Turizmi rural në Shqipëri, “Shtegu i Ngjyrave” në Kukës mahnit me bukuritë natyrore

Deri tani Shqipëria është vlerësuar nga shumë operatorë dhe vizitorë ndërkombëtarë për peizazhin, natyrën, pamjen e saj të bukur, të cilat konsiderohen gjithashtu si...

Pasojat e pandemisë, BQE: Burrat humbën më shumë vende pune se gratë

Burrat pësuan humbjen më të madhe të vendeve të punës në bllokun evropian gjatë pandemisë. Kështu deklaroi të mërkurën Banka Qendrore Evropiane, duke hedhur...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER