Rusia dhe Kina kundër sanksioneve, Lavrov: Sanksionet e Perëndimit janë të papranueshme 

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rusia dhe Kina u shprehën gjatë ditës së sotme që ato kërkonin një samit të liderëve të përhershëm të Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, në kohën që sipas tyre po ndodh një trazirë politike. Moska beson që Shtetet e Bashkuara po veprojnë në një mënyrë destruktive.

Lavrov u shpreh që Rusia dhe Kina i konsideronin sanksionet perëndimore si të papranueshme.

“Nuk kemi më marrëdhënie me Bashkimin Evropian si një organizatë, e gjithë infrastruktura e këtyre marrëdhënieve u shkatërrua nga vendimet e njëanshme të Brukselit. Nëse dhe kur evropianët të eliminojnë këtë anormalitet në kontaktet me fqinjin e saj më të madh, atëherë do të jemi gati që t’i ndërtojmë këto marrëdhënie në bazë të barazisë, bazuar në kërkimin e një balance të interesave”, tha Lavrov.

Dy aleatët rusë dhe kineze, marrëdhëniet e të cilëve janë të tensionuara me Perëndimin, zhvilluan një takim dhe një deklaratë të përbashkët pas bisedimeve.

Etiketimet

Turizmi rural në Shqipëri, “Shtegu i Ngjyrave” në Kukës mahnit me bukuritë natyrore

Deri tani Shqipëria është vlerësuar nga shumë operatorë dhe vizitorë ndërkombëtarë për peizazhin, natyrën, pamjen e saj të bukur, të cilat konsiderohen gjithashtu si...

Pasojat e pandemisë, BQE: Burrat humbën më shumë vende pune se gratë

Burrat pësuan humbjen më të madhe të vendeve të punës në bllokun evropian gjatë pandemisë. Kështu deklaroi të mërkurën Banka Qendrore Evropiane, duke hedhur...

Ligjshmëria e zgjedhjeve lokale, Kushtetuesja do t’i drejtohet Komisionit të Venecias

Pas një seance maratonë, Gjykata Kushtetuese vendosi sot të pezullojë gjykimin për padinë e Voltana Ademit për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Tashmë Gjykata Kushtetuese...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER