Pezullohet përdorimi i vaksinës Pfizer në Hong Kong

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Hong Kong-u pezulloi përdorimin e vaksinës Pfizer të mërkurën, pasi shpërndarësi i tij kinez informoi qytetin se në një grumbull vaksinash, kapakët e shisheve ishin të dëmtuara.

Qeveria tha se pezullimi ishte i menjëhershëm ndërsa çështja po hetohet nga shpërndarësi “Fosun Pharma “dhe “BioNTech”, kompania gjermane e cila krijoi vaksinën me firmën farmaceutike amerikane Pfizer.

Sipas deklaratës, BioNTech dhe Fosun Pharma nuk kanë gjetur ndonjë arsye për të besuar se produkti është i pasigurt.

Sidoqoftë, vaksinimet do të ndërpriten si një masë parandaluese dhe sigurie.

Pezullimi dozave të Pfizer do të thotë që vaksina e vetme që u ofrohet aktualisht banorëve është vaksina Sinovac e Kinës.

Të dy vaksinat, bashkë me Pfizer janë të vetmet që u janë ofruar banorëve në Hong Kong.

Lexoni gjithashtu:

Blerja e vaksinës Sputnik V shkakton krizë politike në Sllovaki, kryeministri i gatshëm të japë dorëheqjen

Testimet në SHBA konfirmojnë se AstraZeneca është një vaksinë e sigurt

Etiketimet

Turizmi rural në Shqipëri, “Shtegu i Ngjyrave” në Kukës mahnit me bukuritë natyrore

Deri tani Shqipëria është vlerësuar nga shumë operatorë dhe vizitorë ndërkombëtarë për peizazhin, natyrën, pamjen e saj të bukur, të cilat konsiderohen gjithashtu si...

Pasojat e pandemisë, BQE: Burrat humbën më shumë vende pune se gratë

Burrat pësuan humbjen më të madhe të vendeve të punës në bllokun evropian gjatë pandemisë. Kështu deklaroi të mërkurën Banka Qendrore Evropiane, duke hedhur...

Ligjshmëria e zgjedhjeve lokale, Kushtetuesja do t’i drejtohet Komisionit të Venecias

Pas një seance maratonë, Gjykata Kushtetuese vendosi sot të pezullojë gjykimin për padinë e Voltana Ademit për zgjedhjet lokale të 30 qershorit. Tashmë Gjykata Kushtetuese...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER