Pashkët, fillojnë përgatitjet për ceremoninë e Zjarrit të Shenjtë në Jeruzalem

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ruajtësi i çelësit në Kishën e Varrit të Shenjtë në Jeruzalem mbërriti të shtunën në mëngjes për të zhbllokuar dyert përpara ceremonisë së Zjarrit të Shenjtë, një ngjarje vjetore në të cilën ka pasur më shumë besimtarë sesa vitin e shkuar pasi masat kufizuese janë lehtësuar.

“Vitin e kaluar ishte një vit i trishtuar,” tha Rosaline Manees, një pelegrine nga Jaffa që ishte në mesin e 400 besimtarëve  të mbledhur në kishë.

Ceremonia e Zjarrit të Shenjtë që simbolizon ringjalljen e Jezusit është një nga eventet më specifike gjatë  sezonit të Pashkëve, ku marrin pjesë shumë pelegrinë të krishterë ortodoksë.

Ceremonia e Zjarrit të Shenjtë në mënyrë tipike tërheq dhjetëra mijëra besimtarë  në një edikul gri në Varrin e Shenjtë ku besohet se ndodhet varri ku u vendos Jezusi dy mijë vjet më parë.

Rrezet e diellit që depërtojnë përmes një xhami në kupolën e kishës besohet nga adhuruesit se ndez një flakë brenda kriptës, një akt misterioz i konsideruar si një mrekulli e së Shtunës së Shenjtë çka ndodh çdo vit përpara të Dielës Ortodokse të Pashkëve.

Patriarku Ortodoks Grek i Jeruzalemit pastaj ndez një qiri me Zjarrin e Shenjtë dhe ua shpërndan besimtarëve.

Kishat Ortodokse Greke dhe Ortodokse Armene ndajnë mes tyre  kujdestarinë e ndërtesës me Katolikët Romakë, të cilët festuan Pashkën muajin e kaluar dhe këtë të dielë janë të krishterët ortodoksë ata që festojnë ringjalljen e Krishtit.

Etiketimet

Ankimimi i PD-LSI për qarkun Berat, KAS vendos hapjen e kutive të votimit në disa QV

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve në KQZ u mblodh sot për të marrë vendim lidhur me ankesat që PD dhe LSI kanë dërguar për...

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Kakavijë, ndihmoi 7 emigrantë të paligjshëm të kalonin kufirin, arrestohet 21-vjeçari nga Bangladeshi

Policia në pikën kufitare në Kakavijës ka vënë në pranga një 21-vjeçar nga Bangladeshi me akuzën e  tentativës për dhënie ndihmë për kalim të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER