Kirgistani dhe Taxhikistani arrijnë armëpushim pas konfliktit me 40 të vdekur

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kirgistani dhe fqinji i tij, Taxhikistani kanë arritur marrëveshje për të tërhequr trupat nga kufiri që ndan dy shtetet pas luftimeve më të fundit ku mbetën 40 persona të vdekur dhe 175 të tjerë të plagosur.

Krerët e sigurisë kombëtare të dy republikave ish-sovjetike në Azinë Qendrore arritën një pakt për tërheqje gjatë një takimit të mbajtur të shtunën.

Luftimet nisën të mërkurën kur zyrtarë të Taxhikistanit u përpoqën të vendosnin kamera sigurie për të monitoruar një ujësjellës afër fshatit Kok-Tash në Kirgistan.

Të dy vendet pretendojnë se zona rreth furnizuesit me ujë është e tyre dhe pretendimet për këtë territori kanë nisur që kur të dy vendet ishin pjesë e Bashkimit Sovjetik.

Zyrtar të Kirgistanit thonë se 33 persona mbetën të vrarë ndërsa 7 mijë banorë u evakuan.

Kurse Taxhikistani ende nuk ka bërë të ditur të dhëna për dëmet e shkaktuara në anën e saj, por media ka  raportuar për tetë të vrarë.

Etiketimet

Ankimimi i PD-LSI për Beratin, KAS vendos hapjen e disa kutive të votimit

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve në KQZ u mblodh sot për të marrë vendim lidhur me ankesat që PD dhe LSI kanë dërguar për...

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Kakavijë, ndihmoi 7 emigrantë të paligjshëm të kalonin kufirin, arrestohet 21-vjeçari nga Bangladeshi

Policia në pikën kufitare në Kakavijës ka vënë në pranga një 21-vjeçar nga Bangladeshi me akuzën e  tentativës për dhënie ndihmë për kalim të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER