Materialet toksike dolën nga qyteti Beirut pas shpërthimit të vitit të shkuar

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një anije në kryeqytetin libanez është ngarkuar me 59 kontejnerë me materiale të rrezikshme që do të çohen në Gjermani.

Substancat e rrezikshme rezultuan të kishin qenë aty prej shpërthimit të madh të qindra ton plehrave që vrau më shumë se 200 njerëz në portin e Beirutit dhe shkatërroi ndërtesat në bregun e qytetit, gushtin e kaluar.

“Ky është vetëm fillimi,” – tha Andreas Kindl, ambasadori gjerman në Liban.

“Ky është hapi i parë i pastrimit të një pjese të portit. Ka shumë për të bërë dhe unë me të vërtetë shpresoj që kjo qeveri apo qeveria e ardhshme që do të vijë, do të punojë ngushtë me komunitetin ndërkombëtar për të qenë në gjendje të vërë sa më shpejt në zbatim premtimet e dhëna dhe të ndërmarrë veprime,” – shtoi ai.

Një kompani gjermane, Combi Lift, u caktua për të hequr mbetjet toksike nga shpërthimi shkatërrues i vitit të shkuar.

Bregu i qytetit tani është pastruar nga të gjitha kimikatet helmuese dhe reaktive që ishin ruajtur atje për vite me radhë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Vijojnë sulmet ajrore Izrael-Gaza, mbërrin në Tel Aviv i dërguari i SHBA-së

Kur tensionet mes Izraelit dhe Palestinës vijojnë të përshkallëzohen në Tel Aviv ka mbërritur i dërguari i SHBA në përpjekje për të gjetur një...

Juventus në kërkim të një bilete për në Champions League

Bardhezinjtë e Juventusit po kalojnë sezonin e tyre më të vështirë të 10 viteve të fundit, pasi jo vetëm që zbritën nga froni i...

 “Pengmarrja” e emigrantëve, gjykata shfajëson ish-ministrin Salvini

Kreu i ekstremit të djathtë në Itali, Matteo Salvini nuk duhet të përballet me një proces gjyqësor për akuzën e pengmarrjes së një grupi...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER