Mbi 3 mijë viktima në ditë, Britania e Madhe rrit ndihmat shëndetësore për Indinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të dielën, Britania e Madhe rriti ndihmat për sistemin e kujdesit shëndetësor të Indisë, duke premtuar më shumë ventilatorë dhe këshilla nga ekspertët, ndërsa mjekët përballen me një rritje të infeksioneve të koronavirusit që po vret mijëra njerëz në ditë.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar tha se do të dërgojë edhe 1000 ventilatorë të tjerë në Indi.

Përveç kësaj, Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i Anglisë, i cili ka luftuar me një nga valët më të forta të COVID-19 në Evropë, po krijon një grup këshillimor për të ndarë ekspertizën e tij me autoritetet indiane.

Kryeministri Boris Johnson planifikoi një takim video me homologun e tij indian, Narendra Modi, të martën, për të diskutuar bashkëpunimin e mëtejshëm midis dy vendeve.

India regjistroi 392,488 infeksione të reja, nga një shifër e lartë prej më shumë se 400,000 në 24 orët e mëparshme. Gjithashtu u raportua për 3,689 vdekje, duke çurar totalin e numrit të viktimave në 215,542.

Lexoni gjithashtu:

Kriza shëndetësore në Indi, regjistrohen 400 mijë raste me COVID dhe 3689 vdekje në 24 orë

Treg i zi bombolash oksigjeni në Indi, shkak shtimi i rasteve me COVID-19

Situata e COVID, nga 4 maji SHBA do të kufizojë udhëtimet me Indinë

Etiketimet

Ankimimi i PD-LSI për qarkun Berat, KAS vendos hapjen e kutive të votimit në disa QV

Komisioni i Ankimimeve dhe Sanksioneve në KQZ është mbledhur sot për të marrë vendim lidhur me ankesat që PD dhe LSI kanë dërguar për rezultatin e zgjedhjeve në qarkun e...

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Kakavijë, ndihmoi 7 emigrantë të paligjshëm të kalonin kufirin, arrestohet 21-vjeçari nga Bangladeshi

Policia në pikën kufitare në Kakavijës ka vënë në pranga një 21-vjeçar nga Bangladeshi me akuzën e  tentativës për dhënie ndihmë për kalim të...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER