Mbytet gomonia me klandestinë në brigjet e Libisë, 11 viktima

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të paktën 11 njerëz u mbytën të dielën kur një gomone që mbante klandestinë u përmbyt në brigjet e Libisë, tha agjencia e migracionit e Kombeve të Bashkuara.

Ishte shkatërrimi i fundit i anijes që përfshinte emigrantë që kërkonin një jetë më të mirë në Evropë.

Organizata Ndërkombëtare për Migracionin tha se tragjedia ndodhi afër qytetit perëndimor të Zawiya. Rojet bregdetare libiane shpëtuan jetën e 12 migrantëve.

Muajin e kaluar, të paktën 130 emigrantë u supozuan të vdekur pasi anija e tyre u përmbys në ujërat e Libisë, në një nga tragjeditë detare më vdekjeprurëse ndër vite.

Në vitet e fundit Libia është shfaqur si pika kryesore e tranzitit për emigrantët që ikin nga lufta dhe varfëria në Afrikë dhe Lindjen e Mesme.

Vendi i pasur me naftë u zhyt në kaos pas një kryengritje të mbështetur nga NATO që rrëzoi dhe vrau sundimtarin prej një kohe të gjatë, Moammar Gadhafi, në vitin 2011.

Etiketimet

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Kakavijë, ndihmoi 7 emigrantë të paligjshëm të kalonin kufirin, arrestohet 21-vjeçari nga Bangladeshi

Policia në pikën kufitare në Kakavijës ka vënë në pranga një 21-vjeçar nga Bangladeshi me akuzën e  tentativës për dhënie ndihmë për kalim të...

Vijojnë sulmet ajrore Izrael-Gaza, mbërrin në Tel Aviv i dërguari i SHBA-së

Kur tensionet mes Izraelit dhe Palestinës vijojnë të përshkallëzohen në Tel Aviv ka mbërritur i dërguari i SHBA në përpjekje për të gjetur një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER