Danimarka braktis vaksinën J&J’. OBSH apel për vendet e varfra

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Danimarka ka hequr vaksinën “Johnson & Johnson” nga programi i vaksinimit anti-COVID, për të hetuar efektet anësore si mpiksja e gjakut.

Vendi nordik, që ka qenë i kujdesshëm me të gjitha vaksinat, ka përjashtuar edhe “AstraZeneca” nga procesi i vaksinimit për të njëjtën arsye, pasi të dyja vaksinat kanë teknologji të ngjashme.

Ndërkohë, shkencëtarët e Organizatës Botërore të Shëndetësisë thonë se vende të shumta, që kanë vaksinuar rreth 50% të popullsisë, po shohin një reduktim të infektimeve.

Por, ata shprehën shqetësimin për vendet që nuk kanë akses tek vaksinat, që po përjetojnë kuota të larta transmetimi të virusit.

“Aksesi tek mjetet kundër COVID aktualisht përballet me një boshllëk financiar prej 19 miliardë dollarësh dhe ne vlerësojmë se do të duhen 45 miliardë për vitin e ardhshëm për të vaksinuar të rriturit në mbarë botën. Prandaj, G7-a duhet të vihet në lëvizje”, u shpreh Tedros Adhanom Ghebreyesus, drejtor i përgjithshëm i OBSH-së.

Ish-kryeministri britanik Gordon Brown tha se duhet që vendet e G7 të krijojnë një fond prej 60 miliardë dollarësh për të ndihmuar në vaksinimin e vendeve të varfra.

Brown shtoi se G7-a duhet të zgjidhë edhe problemet me pronën intelektuale, që po mbajnë vaksinat anti-COVID pa u shpërndarë në masë të madhe.

Lexoni gjithashtu:

Vaksinimi kundër COVID-19, avancon programi COVAX, 34 milionë doza për vendet e varfra

Lehtësimi kufizimeve në Evropë, italianët shijojnë të qetë kafenë, protesta në Holandë: Më shumë liri

 

Etiketimet

Rënie e theksuar e vdekjeve dhe infektimeve me COVID-19 pas vaksinimit, sipas studimit italian

Rastet e reja me COVID-19 tek të gjitha grup moshat kanë rënë me 80 për qind vetëm pesë javë pas dozës së parë të...

Rritet çmimi i karburanteve, nafta dhe benzina 5 lekë më shtrenjtë në tregun e pakicës

Në pikat e furnizimit me pakicë të karburanteve, këtë fundjavë është vënë re rritje të çmimit të naftës dhe benzinës. Nëse në fillim të javës...

Nuk ndalen sulmet në Gaza, goditen zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera

Nuk kanë të ndalur sulmet dhe kundërsulmet mes Izraelit dhe grupit Hamas, ku orë pas ore raportohet për jetë të humbura mes civilëve. Një ndërtesë...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER