Pfizer për adoleshentët, EMA dhe FDA nisin të vlerësojnë miratimin për grupmoshën 12-15 vjeç

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) dhe Administrata Amerikane për Barnat (FDA) janë duke shqyrtuar mundësinë që vaksina e Pfizer të nisë të përdoret për adoleshentët nga 12 në 15 vjeç.

Pritet që autoritetet amerikane të miratojnë vaksinën për këtë grupmoshë në ditët në vijim.

Në aplikimin e tyre tek EMA më 30 prill, kompania Pfizer nënvizoi se të dhënat e marra nga faza e tretë e testimit tek adoleshentët amerikanë vaksina dëshmoi se ishte 100% efektive ndaj COVID-19 dhe kishte shkaktuar reagim të fuqishëm të antitrupave.

Vaksina Pfizer/BioNTech  është tashmë e autorizuar për përdorim në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimin Europian për personat mbi 16 vjeç.

Ndërkohe Agjencia Evropiane e Barnave krahas vaksinës ruse Sputnik V ka nisur të shqyrtojë edhe vaksinën kineze të prodhuar nga Sinovac nëse do të mund të miratohet për përdorim të gjerë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Gjykata Speciale cakton seancën e radhës për ish-krerët e UÇK-së

Javën e ardhshme, më 19 maj, në Gjykatën Speciale do të mbahet konferenca për ecurinë e çështjes në rastin e ish-presidentit Thaçi dhe ish-krerëve...

Kakavijë, ndihmoi 7 emigrantë të paligjshëm të kalonin kufirin, arrestohet 21-vjeçari nga Bangladeshi

Policia në pikën kufitare në Kakavijës ka vënë në pranga një 21-vjeçar nga Bangladeshi me akuzën e  tentativës për dhënie ndihmë për kalim të...

Vijojnë sulmet ajrore Izrael-Gaza, mbërrin në Tel Aviv i dërguari i SHBA-së

Kur tensionet mes Izraelit dhe Palestinës vijojnë të përshkallëzohen në Tel Aviv ka mbërritur i dërguari i SHBA në përpjekje për të gjetur një...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER