Arabia Saudite dënon “shkeljet flagrante” të Izraelit ndaj të drejtave të njeriut në Palestinë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Të dielën, ministri i Jashtëm i Arabisë Saudite dënoi “shkeljet flagrante” të të drejtave të njeriut në Palestinë nga ana e Izraelit dhe i bëri thirrje bashkësisë ndërkombëtare të veprojë urgjentisht për t’i dhënë fund operacioneve ushtarake.

Princi Faisal bin Farhan Al Saud i bëri vëretjet gjatë një takimi emergjent virtual të Organizatës së Bashkëpunimit Islamik, ndërsa armiqësitë midis Izraelit dhe militantëve në Gaza hynë në ditën e tyre të shtatë.

Ndërkohë, kryeministri i Izraelit, Benjamin Netanyahu është zotuar se vazhdojë të përgjigjet me forcë ndaj sulmeve me raketa nga militantët palestinezë në Gaza.

Ky i fundit e akuzoi Hamasin për “kryerjen e një krimi të dyfishtë lufte” duke synuar civilët izraelitë dhe duke përdorur civilët palestinezë “si mburoja njerëzore”.

Lexoni gjithashtu:

Kryeministri i Izraelit zotohet se do të vazhdojë sulmet ajrore në Gaza

Nuk ndalen sulmet në Gaza, goditen zyrat e mediave Associated Press dhe Al Jazeera

Etihadi dhe flydubai anulojnë fluturimet drejt Tel Avivit

Etiketimet

Balla mbledh kryesinë e Grupit Parlamentar të PS: Të zgjatet procesi i Vettingut

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla mblodhi paraditen e kësaj të hëne kryesinë e grupit. Euronews Albania mëson se në këtë mbledhje...

Akademia e Shkencave rekomandon dozën e tretë të vaksinës për të moshuarit

Akademia e Shkencave rekomandoi sot vaksinimin me një dozë të grup-moshave 12-18 vjeç dhe një dozë shtesë për grup-moshat mbi 60 vjeç si mënyrë...

Përfundon misioni ‘Inspiration 4’, rikthehet nga hapësira ekuipazhi i parë i civilëve

Ekuipazhi me civilë i “SpaceX” është rikthyer me sukses në Tokë pas tre ditëve udhëtim në hapësirë. Ekipi i “Inspiration 4” u ul në ujërat...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER