Ka mundësi që bota të mos shpëtojë kurrë nga COVID-19, thotë eksperti për Euronews

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Nuk ka gjasa që COVID-19 të çrrënjoset, por ai mund të bëhet një sëmundje tjetër e kontrollueshme, i tha një ekspert Euronews.

Profesori Roland Kao, kryetar i Epidemiologjisë Veterinare dhe Shkencës së të Dhënave në Universitetin e Edinburgut, i tha Euronews se “ka sigurisht një mundësi që bota të mos shpëtojë kurrë nga COVID-19, por ai mund të përfundojë të jetë më i butë”.

“Në të njëjtën mënyrë si pandemia e gripit që ndodhi mbi 100 vjet më parë kishte tre valë infeksionesh gjatë çdo dimri dhe më pas ishte më e butë, kjo mund të ndodhë”, shtoi ai, duke theksuar se “ne nuk jemi saktësisht të sigurt se çfarë do të sjellë viti i ardhshëm”.

“Parashikimi është që nëse presim mjaftueshëm, do të bëhet më mirë, por ne kurrë nuk mund ta heqim qafe atë. Do të jetë një sëmundje tjetër për të cilën duhet të mendojmë,” vazhdoi ai.

Më shumë se 3.7 milionë njerëz kanë humbur jetën e tyre nga COVID-19 që nga fillimi i pandemisë me mbi 174.4 milionë që janë infektuar.

Shumica e botës perëndimore i është dashur të luftojë me tre valë të sëmundjes, të nxitura nga shfaqja e varianteve.

LEXONI GJITHASHTU:

‘Kujdes me udhëtimet’, OBSH: Rreziku nga pandemia nuk ka marrë fund

Italia ndalon përdorimin e vaksinës AstraZeneca nën 60 vjeç pas vdekjes së një adoleshenteje

BE-ja lehtëson kufizimet për pushimet verore, shmangen testet dhe karantinat

Etiketimet

Ulen tensionet Paris-Uashington, Franca rikthen ambasadorin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të rikthejë javën e ardhshme ambasadorin francez në Shtetet e Bashkuara. Vendimi u mor pas një bisede telefonike të...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”. Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER