83% e të infektuarve në SHBA janë me variantin Delta

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Zyrtarët e Shëndetësisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë njoftuar se varianti Delta i koronavirusit vazhdon të përhapet dhe përbën rreth 83% të rasteve me COVID-19 në vend.

Kjo është një rritje dramatike krahasuar me 3 javë më parë, kur varianti Delta përbënte rreth 50% të rasteve.

Ekspertet amerikanë kanë njoftuar se mjeti më i mirë për ta luftuar këtë variant, është vaksinimi.

Vdekjet nga COVID-19 në SHBA kanë qenë mesatarisht 239 në ditë gjatë javës së kaluar, por çdo ditë po rritet numri i tyre.

Gjithashtu prej përhapjes së variantit Delta dhe rritjes së rasteve, Departamenti Amerikan i Shtetit po u bën thirrje amerikanëve të mos udhëtojnë në Britani të Madhe.

Sidoqoftë, ata që vendosin të udhëtojnë duhet të sigurohen që janë vaksinuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

“Conference League”, Laçi e Prishtina kalojnë në fazën e tretë, eliminohen Partizani dhe Drita

Laçi e Prishtina ia dolën të kualifikohen për në fazën e tretë eliminatore të “Conference League”, ndërsa Partizani dhe Drita u eliminuan. Prishtina e siguroi...

Kalon ligji për shtetësi në RMV, iniciativë e partive shqiptare

Me 57 vota “Pro” dhe 32 “Kundër”, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi ligjin për shtetësi. Me ndryshimet në këtë ligj synohet të zgjidhet...

Armando Subashi mohon që deklarimet e Petro Koçit të jenë akuza ndaj tij

Akuzave të deputetit të zgjedhur të Partisë Socialiste, Petro Koçi për tenderët në bashkinë e Fierit, u është përgjigjur herë të parë kryetari i...


Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER