Afganët tërheqin paratë, radhë të gjata përpara institucioneve bankare në Kabul

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Banorët e Kabulit pritën jashtë bankave ditën e mërkurë për të tërhequr paratë e tyre, teksa agjencitë financiare në kryeqytetin afgan lajmëruan se do të rihapeshin.

Shumë banka dhe institucione të tjera financiare u mbyllën më 15 gusht, pak përpara se presidenti afgan Ashraf Ghani të largohej dhe talebanët të merrnin nën kontroll qytetin.

Në orët e fundit një zëdhënës i talebanëve tha se jeta në Kabul do të kthehet në normalitet dhe se bankat do të rihapen rregullisht nga e enjtja. Sidoqoftë, kjo mbetet për t’u parë.

Një numër i vogël bankash rifilluan operacionet e tyre të mërkurën, por tërheqja e parave në formë kesh ishte veprimi i vetëm që kryen.

Në të njëjtën kohë, bankat kanë vendosur një kufi për sasinë e parave që mund të tërhiqet, përkatësisht 200 dollarë amerikanë në ditë për person.

“Problemi më i madh me të cilin po përballem aktualisht është se unë nuk kam një punë, jam në gjendje të rëndë ekonomike dhe nuk mund të tërheq paratë e mia nga banka. Ndaj po has në shumë vështirësi”, thotë Abdul Ahad, banor i Kabulit.

Persona të shumtë qëndruan në radhë jashtë bankave, por shumë prej tyre nuk mundën të kryenin veprimet brenda orarit të rregullt.Etiketimet

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...


TË FUNDIT

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...

Shpërthim në lokalin e një polici në Shkodër

Një lëndë plasëse ka shpërthyer në derën e lokalit të një polici në Shkodër. Ngjarja ka ndodhur në orën 02:20. Fatmirësisht nuk ka të lënduar...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER