Një ‘sulm fatal’ mund të ndodhë në aeroportin e Kabulit në orët e ardhshme, thotë ministri britanik

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN


Text sizeAa Aa

Një ‘sulm vdekjeprurës’ mund të ndodh në aeroportin e Kabulit për punë orësh, është shprehur ministri britanik i Forcave Ushtarake, James Heappey.

Heappey është shprehur se një e “realitet i zymtë” është fakti se shërbimet e inteligjencës britanike po bëhen “gjithnjë e më të sigurt” se një sulm i mundshëm mund të ndodhë në kryeqytetin e Afganistanit ose në qendrat përreth që po përdoren për të strehuar refugjatët që presin të largohen.

I pyetur nëse një sulm mund të ndodhte në orët e ardhshme, ai u përgjigj: “Po.”

Grupi ndaj të cilit dyshohet më tepër është një degë e ISIS në Afganistan e quajtur Islamic State Khorasan ose ISIS-K.

Kërcënimet po ushtrojnë edhe më tepër trysni ndaj forcave perëndimore për të evakuuar ata që po mundohen t’i ikin talebanëve një orë e më parë.

Turma të tëra njerëzish janë mbledhur rreth aeroportit të Kabulit me shpresën se do të kenë mundësi të hipin në një nga avionët e fundit të evakuimit.

Burime nga të tjerë zyrtarë të lartë britanik janë shprehur se ka “një rrezik tepër të lartë të një sulmi terrorist” kundër operacioneve evakuuese në Kabul, pjesë e të cilës po bëhen forcat britanike, amerikane etj.

“Inteligjenca britanike po fiton gjithnjë e më tepër siguri javët e fundit se në aeroportin e Kabulit mund të ketë një sulm vdekje-prurës,” u shpreh ministri Heappey për agjencinë britanike të lajmeve Sky News.

Ai shtoi se qeveria britanike po “bën maksimumin për t’i ofruar siguri atyre që nuk janë evakuuar ende”.

LEXONI GJITHASHTU: Etiketimet

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...


TË FUNDIT

Kreu i Shoqatës të Jetimëve: Problemi kryesor është baza ligjore

Lulzim Resuli, kreu i Shoqatës Kombëtare të Jetimëve në Shqipëri tha për “Mirëmëngjes” në Euronews Albania se fëmijët me mungesën e kujdesit prindëror kanë...

Kreu i ISHSH-së: Duhet riparë kufiri minimal i pensioneve familjare

Astrit Hado, kreu i Institutit të Sigurimeve Shoqërore tha se pensioni për fëmijët jetim varion dhe bazohet te vitet e sigurimeve që ka prindi...

Rusia: Lirojmë portet në Detin e Zi nëse rishikohen sanksionet

Ministria e Jashtme e Rusisë ka thënë se do të konsiderojë hapjen e porteve të Ukrainës në Detin e Zi -  duke ulur kështu...

Presidenti i KE sot në Tiranë

Presidenti i Këshillit Evropian, Charles Michel do të jetë sot në Tiranë. Ai do të pritet nga kryeministri Edi Rama në orën 10:15 në...

1 mijë lekë për dy fëmijë jetimë, nëna: Është qesharake

Dorina Prendi, nënë e dy fëmijëve jetimë, po kalon periudhën më të vështirë të jetës, pas humbjes së bashkëshortit 4 vite më parë. “Ne para...Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER