Marrëdhëniet me talebanët, Borrell: BE, përfaqësi diplomatike në Kabul

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Bashkimi Evropian nuk ka rrugë tjetër veçse të dialogojë me udhëheqësit talebanë. Kështu deklaroi të martën përfaqësuesi i lartë, Josep Borrell, gjatë një seance të mbajtur në parlamentin evropian, në Strasburg.

Borrell tha gjithashtu se Brukseli do të koordinohet me qeveritë e vendeve anëtare për të organizuar një prani diplomatike në Kabul.

“Për të pasur qoftë edhe një shans për të qenë ndikues, nuk kemi zgjidhje tjetër veçse të angazhohemi në dialog me talebanët”, deklaroi Borrell.

Megjithatë, shefi i diplomacisë evropiane nënvizoi se niveli dhe natyra e këtij bashkëpunimi do të varet nga veprimet e qeverisë së re afgane.

 

LEXONI GJITHASHTU:

Etiketimet

Ulen tensionet Paris-Uashington, Franca rikthen ambasadorin

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron do të rikthejë javën e ardhshme ambasadorin francez në Shtetet e Bashkuara. Vendimi u mor pas një bisede telefonike të...

Reciprociteti për targat serbe, profesori: Dy mesazhet që Kosova i përcolli Brukselit

Aplikimi i reciprocitetit të Kosovës për targat e automjeteve serbe ka prodhuar debate mes Prishtinës dhe Beogradit si dhe ka nxitur reagime nga Brukseli. Blerim...

Çollaku: Rama e ka masakruar Kosovën. Vodo: Ka promovuar interesat e Shqipërisë

Deputeti i Partisë Demokratike, Kreshnik Çollaku dhe ekspertja e gjeopolitikës, Teuta Vodo janë përplasur mbi idenë e “Open Balkan”. Sipas Çollakut, Rama e ka dëmtuar...

Regjistrohu për të marrë NEWSLETTER